Zamknij

Koronawirus. Dlaczego brakuje drożdży w sklepach?

29.03.2020 10:11
Covid-19. Drożdże - dlaczego ich brakuje w sklepach?
fot. tamkor/Shutterstock (ilustracyjne)

W sklepach w całej Polsce brakuje drożdży. Ich masowe wykupywanie rozpoczęło się wraz z epidemią koronawirusa. Dlaczego ten ważny składnik w wielu polskich kuchniach jest aż tak trudno dostępny?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, którym do tej pory w Polsce zaraziło się 1717 osób (stan na poranek 29 marca), doprowadził do większego zainteresowania zakupami przez klientów. Ze sklepowych półek zaczęły masowo znikać nie tylko produkty podstawowej potrzeby. 

Wśród nich znalazły się również drożdże. Dlaczego tak trudno je kupić w całej Polsce?

Zobacz także

Jak porał portal Wiadomościhandlowe.pl, producenci drożdży spożywczych byli zaskoczeni nagłym zainteresowaniem klientów po wybuchu epidemii.

Zdaniem firmy Uniferm Polska z Poznania, jednego z producentów drożdży, Polacy podczas walki z koronawirusem i społecznej kwarantanny zrezygnowali z częstego kupowania pieczywa i gotowych wypieków. Zamiast tego zaczęli sami piec np. chleby czy drożdżówki w domu. 

Uniferm pozyskiwała drożdże z Niemiec i nie sprzedawała ich klientom indywidualnym, ale hurtownikom. To od nich produkty trafiały do piekarni czy zakładów produkujących ciasta oraz inne wypieki. 

Zobacz także

Czy drożdże wrócą do sklepów?

Epidemia i w konsekwencji ograniczenie działalności handlowej spowodowało, że sklepy, piekarnie i restauracje nie potrzebowały aż tak dużej liczby drożdży. Zdaniem Uniferm - na którego powołały się Wiadomościhandlowe.pl - część drożdży przeznaczonych dla hurtowników trafiło do sprzedaży detalicznej.

Producenci drożdży nie byli gotowi na aż taki boom na ten produkt po wybuchu epidemii.

- Sprzedaż na początku marca wzrosła 3-4-krotnie i nasze zapasy znacznie się uszczupliły. Ale obecnie zamawiamy więcej drożdży i sytuacja powinna się znormalizować - dowiedział się portal w rozmowie z poznańską firmą.

Braki na rynku były spowodowane opóźnieniami dostaw z Niemiec po wprowadzeniu kontroli granicznych przez polskie władze. Zdaniem portalu w najbliższym czasie w sklepach powinny pojawić się nowe partie opakowań z drożdżami.

Drożdże
fot. Radio ZET

Zobacz także

RadioZET.pl/Wiadomościhandlowe.pl