Zamknij

Są pierwsze wnioski o dopłaty do pensji. Jak skorzystać z pomocy?

02.04.2020 08:13
Covid-19. Dopłaty do pensji. WNIOSEK - gdzie składać, do kiedy
fot. Stockcrafterpro/Shutterstock (ilustracyjne)

Tylko 1 kwietnia, czyli pierwszego dnia obowiązywania tarczy antykryzysowej pracodawcy złożyli 170 wniosków o dofinansowanie do pensji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

- Złożono już 150 wniosków o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Chodzi o dofinansowanie do pensji pracowników. Mogą się o to ubiegać pracodawcy, którzy w ostatnim czasie odnotowali straty. Dopłaty do wynagrodzeń to jeden z punktów tzw. tarczy antykryzysowej, czyli pakietu zmian dla firm dotkniętych epidemią koronawirusa. Nowe przepisy obowiązują od 1 kwietnia.

Zobacz także

Resort przypomniał, że specustawa przygotowana do walki ze skutkami pandemii koronawirusa przewiduje, że osoby samozatrudnione będą mogły skorzystać z dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Dla pracodawców, których obroty gospodarcze w następstwie wystąpienia COVID-19 spadły, przewidziane zostało świadczenie na rzecz ochrony miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników.

Do tej pory do Wojewódzkich Urzędów Pracy złożono już 170 wniosków o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Liczba ta jednak szybko wzrasta

- przekazała PAP minister Maląg

Wnioski o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników można złożyć do Wojewódzkich Urzędów Pracy. Wzór wniosku o takie dofinansowanie załączamy poniżej.

Dofinansowanie do pensji – warunki

Przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne.

  • W przypadku spadku obrotów firmy o co najmniej 30 procent, pracodawcy mogą liczyć na dopłaty do pensji w wysokości 50 procent sumy wynagrodzeń, jednak do kwoty 50 procent minimalnej pensji.
  • Jeśli obroty firmy spadły przynajmniej o połowę, dofinansowanie nie może przekroczyć 70 procent wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 70 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika
  • Gdy pracodawca odnotował przynajmniej 80- proc. spadek obrotów, otrzyma dofinansowanie w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 90 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń. Nie będzie to jednak nie więcej niż 90 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika.

UWAGA!

Dofinansowanie będzie przyznawane maksymalnie na trzy miesiące. Niewykluczone jednak, że okres ten będzie wydłużony.

Co istotne, dofinansowanie przysługuje mikro, małym i średnim firmom. Wielkość firmy nie pływa jednak na kwotę dofinansowania.  

Bankructwo mimo dofinansowania?

Jeśli pracodawca nie przetrwa mimo pomocy państwowej, będzie musiał ją zwrócić. Jak czytamy ma stronie MRPiPS, przedsiębiorca jest zobowiązany do utrzymania zatrudnienia pracowników objętych umową przez okres dofinansowania oraz – po jego zakończeniu – czas równy temu okresowi. W innym przypadku przedsiębiorca zwraca dofinansowanie bez odsetek, proporcjonalnie do okresu nieutrzymania w zatrudnieniu pracownika, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.

RadioZET.pl/PAP/MRPiPS