Zamknij

Tusk: Polska dała 12. razy mniej na walkę z COVID-19 niż Serbia

07.05.2020 08:20
Covid-19. Donald Tusk: Polska dała 12. razy mniej niż Serbia. Na co?
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Były premier Donald Tusk wytknął rządowi Mateusza Morawieckiego, że przeznaczył na wspólną unijną walkę z koronawirusem dwanaście razy mniej niż Serbia. Odpowiedział mu wicerzecznik PiS.

Pandemia koronawirusa to wyzwanie nie tylko dla poszczególnych państw europejskich, ale i całego starego kontynentu. Dlatego powstają różne międzynarodowe inicjatywy, aby zebrać jak najwięcej pieniędzy na opracowanie szczepionki i specjalnej kuracji.

W środę wieczorem do sprawy odniósł się na Twiterze Donald Tusk - były polski premier oraz były przewodniczący Rady Europejskiej. Obecnie szef Europejskiej Partii Ludowej (EPP) porównał skalę wsparcia Polski i Serbii do międzynarodowego funduszu do walki z COVID-19.

Tusk: Polska dała 12 razy mniej niż Serbia

"Rozmawiałem dziś z prezydentem Serbii (Aleksandar Vučić - przyp. red.). Pięć razy mniejsza, dwa razy biedniejsza niż Polska, dała na wspólną walkę z koronawirusem DWANAŚCIE razy więcej niż rząd Morawieckiego. Jeszcze niedawno solidarność była naszym znakiem rozpoznawczym" - napisał Tusk.

Zobacz także

Nawiązał w ten sposób do inicjatywy Komisji Europejskiej, która wyznaczyła sobie za cel zebranie 7,5 mld euro na walkę z koronawirusem. 

Najwięcej do tej kasy zadeklarowała się wpłacić Francja (1,5 mld euro), Japonia (762 mln euro), Niemcy (525 mln euro), Kanada (551 mln euro), Wielka Brytania (547 mln euro), Arabia Saudyjska (457 mln euro) i Australia (206 mln euro).

Serbia zadeklarowała 2 mln euro, a Polska 750 tys. euro. Dodatkowy miliard euro wpłaci Komisja Europejska.

Fundusz w walce z koronawirusem
fot. global-response.europa.eu

Na wpis Tuska jeszcze w środę zareagował Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.

"Nadal mniej niż to, co Polska utraciła na karuzelach vatowskich za rządów Donalda Tuska. A Polska zadeklarowała wraz z pozostałymi państwami członkowskimi Grupy Wyszehradzkiej 3 mln euro i stąd kwota naszego wkładu" - zauważył.

Dodał, że zadeklarowane przez Polskę 750 tys. euro to nowe, dodatkowe środki. "Na walkę z COVID przeznaczamy 12 mln euro w ramach pomocy innym krajom i dodatkowo 77 mln euro na badania" - napisał wicerzecznik PiS.

RadioZET.pl