Zamknij

1500 złotych dla wszystkich? Związkowcy chcą dochodu gwarantowanego

10.04.2020 12:26
Covid-19. Dochód gwarantowany w Polsce? Związkowcy: 1500 zł dla każdego
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/East News

Minimalny dochód gwarantowany powinien być nie tylko lekarstwem na skutki epidemii, ale stałym narzędziem walki z ubóstwem – przekonuje Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa proponuje wprowadzenie minimalnego dochodu gwarantowanego w wysokości 1500 zł netto dla wszystkich osób dorosłych.

Związkowcy proponują by wprowadzić dla wszystkich osób, które utraciły źródło utrzymania, minimalny dochód gwarantowany. Chodzi zarówno o tych, którzy stracili pracę, jak i tych, których pensje zostały obniżone do kwoty poniżej 1500 złotych.

Gdyby więc ktoś w marcu zarobił 700 zł, w kwietniu otrzymałby od państwa 800 zł. Gdyby dana osoba straciła wszelkie dochody, otrzymałaby 1500 zł. W ten sposób pomoc trafiłaby do osób najuboższych i objęła też tych obywateli, którzy mieli bardzo niskie dochody również przed kryzysem 

- mówi Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa

Szumlewicz wskazuje na nieskuteczność tarczy anktykryzysowej. Jak dodaje, nie ma w niej rozwiązań dla osób, które straciły pracę lub pracowały na podstawie odnawialnych każdego miesiąca umowach o dzieło.  

Zobacz także

- Rząd przekazuje dziesiątki miliardów złotych firmom, również tym, których kondycja jest bardzo dobra, a nie dba o ludzi, którzy utracili środki do życia. W naszej opinii znacznie ważniejszym zadaniem dla władz jest wsparcie dla żywych ludzi niż niedziałających firm – mówi związkowiec.

Jego zdaniem minimalny dochód gwarantowany nie powinien być jedynie doraźnym lekarstwem na kryzys, lecz stałym elementem gospodarki. To, jak twierdzi, jedyny sposób na ograniczenie ubóstwa.

Zobacz także

Nad podobnym rozwiązaniem zastanawiali się także amerykańscy politycy. Republikański senator ze stanu Utah Mitt Romney zaproponował, by w czasie epidemii wypłacać tysiąc dolarów. Biały Dom postawił jednak na czeki, dzięki którym Amerykanie w dobie koronawirusa będą mogli sfinansować zakup najpotrzebniejszych produktów.

Zobacz także

O krok dalej poszedł senator ze stanu Vermont Bernie Sanders. Polityk postulował, by każde amerykańskie gospodarstwo domowe otrzymywało podczas trwania kryzysu związanego z koronawirusem 2000 dolarów miesięcznie.

RadioZET.pl/mat.pras