Zamknij

Obowiązek noszenia maseczek i rękawiczek w sklepie. Co się zmieniło?

27.04.2020 10:24
Covid-19. Czy trzeba nosić maseczki i rękawiczki w sklepach
fot. Shutterstock/STEKLO (ilustracyjne)

Czy pracownicy sklepów mogą nosić przyłbice zamiast maseczek? Czy podczas zakupów trzeba mieć założone rękawiczki? Są nowe przepisy w tej sprawie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Rozporządzenie w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią niesie za sobą szereg obowiązków dla branży handlowej. Znowelizowana wersja rozporządzenia weszła w życie 26 kwietnia. Co się zmieniło?

Zgodnie z § 18. aktu, do odwołania należy zakrywać usta i nos m.in w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach.

Zobacz także

W świetle prawa pracownicy obiektów handlowych mogą zakrywać usta i nos przy pomocy przyłbicy, ”jeżeli stanowisko kasowe lub miejsce prowadzenia sprzedaży lub świadczenia usług, na którym wykonuje ona czynności zawodowe, jest oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną”.

Jak donosi serwis Wiadomościhandlowe.pl, poprzez nowelizację przepisów poszerzono krąg osób, które maseczki mogą zamienić na przyłbice. Obok handlowców do rozporządzenia wpisano także pracowników urzędów administracji publicznej lub jednostek organizacyjnych wykonujących zadania publiczne.

Zobacz także

Zmieniły się też przepisy dotyczące obowiązku noszenia rękawiczek przez handlowców i klientów sklepu. W rozporządzeniu przed nowelizacją mowa była o bezwzględnym nakazie noszenia rękawiczek podczas zakupów towarów lub usług w placówkach handlowych, na straganach lub targowiskach. Znowelizowane przepisy nieco złagodziły ten obowiązek.

Osoby, które "nie mogą zakładać lub zdejmować rękawiczek z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim" lub osoby "mające trudności z samodzielnym założeniem lub zdjęciem rękawiczek" są wyłączone z tego obowiązku.

Co zmieniło się w handlu?

Od 20 kwietnia w ramach pierwszego etapu odmrażania gospodarki w sklepach może przebywać więcej osób jednocześnie. W lokalach do 100 m2 powierzchni może przebywać maksymalnie cztery osoby na jedną kasę. W większych sklepach – 1 osoba na 15m2 powierzchni. 

Zobacz także

Kolejny etap w biznesie zakłada otwarcie sklepów budowlanych w weekendy. Otwarcie sklepów w galeriach handlowych nastąpi w ramach trzeciego etapu odmrażania gospodarki.

RadioZET.pl/WiadomościHandlowe.pl