Zamknij

Emilewicz: rząd nie planuje zamykania fabryk

05.04.2020 10:13
Covid-19. Czy rząd zamknie fabryki?
fot. Shutterstock/Twinsterphoto (ilustracyjne)

Rząd nie planuje zamykania przedsiębiorstw produkcyjnych - napisała na Twitterze minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak dodała, należy działać odpowiedzialnie i przezornie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Choć epidemia koronawirusa zmusiła przedsiębiorców do wstrzymania lub ograniczenia biznesu, to niektóre branże funkcjonują bez zmian. Nadal do pracy przychodzą pracownicy handlu, a także osoby pracujące w fabrykach.

To właśnie do sytuacji w branży produkcyjnej odniosła się minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zdementowała na Twitterze doniesienie o zamykaniu przedsiębiorstw produkcyjnych.

Dodała jednak, że "dziś wprawdzie nie możemy przewidzieć długości i skali kryzysu związanego z COVID-19", ale "musimy działać odpowiedzialnie i przezornie".

Zobacz także

Jak wskazała, resort rozwoju pracuje nad „różnymi scenariuszami zarządzania kryzysem, zarówno zakładającymi dalej idące obostrzenia, jak i luzowanie reżimów”.

W kolejnym wpisie minister napisała, że identyfikowane są "kluczowe łańcuchy dostaw, które muszą funkcjonować w każdej sytuacji".

Zobacz także

Warto nadmienić, że do 2 kwietnia obowiązują nowe obostrzenia we wszystkich zakładach pracy. Pracodawcy muszą zapewnić pracownikom rękawiczki i płyny do dezynfekcji, a stanowiska pracy muszą być oddzielone od siebie o co najmniej 1,5 metra.

Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić takiej odległości z obiektywnych względów – np. dlatego, że linia produkcyjna na to nie pozwala – ma prawo odejść od tej zasady, ale tylko pod warunkiem zapewniania środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii.

RadioZET.pl/PAP