Zamknij

Koronawirus. Czy nauczyciele dostaną pełną pensję?

24.03.2020 10:53
Covid-19. Czy nauczyciele dostaną pełne wynagrodzenia?
fot. ESB Professional/Shutterstock (ilustracyjne)

Nauczyciele podejmują różne starania, aby uchronić się przed obniżeniem uposażenia. Jednym ze sposobów są tabelki udostępniane przez samorządy - podał "Dziennik Gazeta Prawna".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, przez który wprowadzono w Polsce stanu epidemii, doprowadził do wstrzymania zajęć szkolnych najpierw do 25 marca, a potem do Wielkanocy.

Od środy 25 maja nauczyciele szkół i przedszkoli mają obowiązek realizowania zdalnie dalszej części podstawy programowej. Od 12 marca trwała powtórka materiału, teraz uczniowie będą musieli z nauczycielami przyswajać materiał, a także zdobywać oceny - podał "Dziennik Gazeta Prawna".

Zobacz także

Czy nauczyciele dostaną pełne pensje?

Jednak pozostały wątpliwości dotyczące sposobu wynagradzania nauczycieli za pracę zdalną. Prawnicy w rozmowie z gazetą alarmowali, że wszystkie dotychczasowe wykładnie resortu są błędne, a spory będą musiały rozstrzygać sądy.

Zgodnie Kartą nauczyciela – w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy - mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy.

Zgodnie z nim pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania.

Dziennik zwraca uwagę, że według stanowiska resortu edukacji do 24 marca nauczyciel np. świetlicy, który nie wykonywał żadnych innych czynności, a tylko pozostawał w gotowości, może liczyć jedynie na wynagrodzenie zasadnicze.

Zobacz także

Nauczyciele będą szturmować sądy pracy?

Z kolei ten, który np. wysyła e-maile do uczniów i rodziców (czyli pracuje), może liczyć na pozostałe dodatki typu stażowy, funkcyjny (np. za wychowawstwo i dodatek motywacyjny). Praktycznie zachowuje wszystkie świadczenia na dotychczasowych zasadach, bez dodatku za trudne warunki i godziny ponadwymiarowe.

"DGP" alarmował, że według Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy nauczyciele (głównie ci tablicowi), którzy realizują podstawę programową, będą otrzymywać nawet świadczenia z tytułu godzin ponadwymiarowych (najczęściej dotyczy to nauczycieli matematyki i języka polskiego).

Różnica będzie taka, że w stosunku do poprzedniego okresu w dalszym ciągu nie otrzymają świadczenia za trudne warunki pracy.

- Okazuje się, że nauczyciele, którzy pozostają w gotowości, ale nie pracują, bo nie są np. tablicowymi, mogą liczyć tylko na wynagrodzenie zasadnicze, od środy niektórzy z nich zyskają prawo do dodatku funkcyjnego – mówił Sławomir Wittkowicz, przewodniczący branży nauki, oświaty i kultury z Forum Związków Zawodowych w rozmowie z "DGP".

Takim osobom bardziej będzie się opłacało pójście na urlop dla poratowania zdrowia, bo zgodnie z przepisami do pensji zasadniczej zaliczany jest też dodatek stażowy (...) Te wykładnie MEN pokazują, do jakich absurdów prawnych dochodzimy. Jak to wszystko się skończy, nauczyciele będą szturmować sądy pracy, a mają na to aż trzy lata

Sławomir Wittkowicz

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna