Zamknij

Polacy w obliczu zwolnień. KRD: nie wszyscy mają oszczędności

09.04.2020 09:15
Covid-19. Czy Polacy są przygotowani finansowo na zwolnienie z pracy
fot. aslysun/Shutterstock (ilustracyjne)

Jak Polacy poradzą sobie po ewentualnej utracie pracy? Jak podaje Krajowy Rejestr Długów, 62 procent pracowników ma oszczędności, które pozwolą im przetrwać.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Epidemia koronawirusa zmusza pracodawców do ostateczności. Brak zamówień i odcięcie od źródła zarobków to dla firm jasny sygnał, że czas szukać oszczędności. Część z nich decyduje się na zwolnienia.

Czy Polacy są przygotowani finansowo na utratę pracy? 62 procent Polaków ma oszczędności, które pozwolą im funkcjonować po utracie pracy na skutek koronawirusa. Dla 39 procent oszczędności te nie wystarczą na dłużej niż 3 miesiące. Jedna piąta badanych bez pracy przetrwa najwyżej pół roku - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów.

Zobacz także

Autorzy badania wskazali, że zasobność portfeli i wielkość rezerw finansowych Polaków różni się w zależności od płci, wieku i formy zatrudnienia. Jak mówi prezes KRS, Adam Łącki, większą „poduszkę finansową” zwykle częściej niż kobiety mają mężczyźni. Więcej pieniędzy na czarną godzinę mają zwykle osoby młode z wyższym wykształceniem najczęściej pracujący w dużych firmach.

Czy Polacy obawiają się cięć etatów? Według badania aż 78 procent mikro i małych firm dostaje takie sygnały od pracodawców. Rzadziej ma to miejsce w średnich i dużych firmach, gdyż te zwykle mają większe rezerwy finansowe i nie muszą szukać oszczędności kosztem pracowników.

Zobacz także

Jak powiedział PAP Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy, partnera KRD, przedsiębiorstwa o ustabilizowanej pozycji na rynku są świadome tego, że w obliczu chwilowych problemów nie można pozbywać się dobrych pracowników.

Zwolnienie pracownika też jest kosztem, co się tyczy choćby wysokich odpraw. A znalezienie szybko odpowiednich osób, gdy już epidemia się skończy, może być trudniejsze i droższe niż się wydaje 

- ocenił

RadioZET.pl/PAP