Zamknij

Jak wyglądałaby epidemia koronawirusa 15 lat temu?

30.03.2020 08:43
Covid-19. Co gdyby pandemia koronawirusa wybuchła w 2005 roku?
fot. Mehaniq/Shutterstock, Feng Yu/Shutterstock (ilustracyjne)

Bez Instagrama, pracy zdalnej oraz teleporady od lekarza. Tak wyglądałaby kwarantanna podczas epidemii koronawirusa, gdyby wydarzyła się 15 lat temu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Pandemia koronawirusa i jej skutki przez wielu ekspertów jest określana jako największy kryzys od dziesięcioleci. Pomimo zamknięcia większości firm i szkół, pracownicy oraz uczniowie mają możliwość szybkiego komunikowania się przez internet. 

Co jednak, gdyby do wybuchu pandemii doszło 15 lat temu? Według BBC News wszystko wyglądałoby zupełnie inaczej.

Zobacz także

Bez Instagrama, teleporady i lekcji online

W 2005 roku większość powszechnie znanych teraz narzędzi cyfrowych nie było lub w ograniczonym zakresie korzystano z nich tylko w kilku krajach. 

Facebook - największy obecnie portal społecznościowy - był znany wówczas od roku, ale był znany praktycznie tylko na amerykańskich i brytyjskich uczelniach. Nie wspominając o Instagramie, WhatsAppie czy Twitterze, niedostępnych 15 lat temu.

YouTube dopiero startował (założony w lutym 2005 roku) i nie był dostępny na iPhone'ach. Premiera pierwszego smartfona od Apple odbyła się dwa lata później. Tymczasem obecnie smartfony to główne źródło komunikacji, wiedzy i rozrywki podczas kwarantanny dla wielu użytkowników na całym świecie. W 2005 roku Messengera czy WhatsAppa zastępowała komunikacja przez SMS-y.

W 2005 roku szerokopasmowe połączenie internetowe było dostępne tylko dla 8 mln odbiorców w Wielkiej Brytanii. Mieli do dyspozycji sieć o prędkości do 10 megabitów na sekundę. Dla porównania - obecnie 96 proc. domów w Wielkiej Brytanii ma szerokopasmowe połączenie internetowe ze średnią prędkością pobierania 54 megabitów na sekundę.

Zobacz także

15 lat temu zajęcia szkolne online należały do niezrealizowanych marzeń. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie nie byli przygotowani do nauki poza budynkiem szkoły - nie wspominając o braku odpowiednich narzędzi.

Skype, popularny komunikator do wideorozmmów, dopiero rok później udostępnił możliwość prowadzenia połączeń z użyciem kamery. 

Również zakupy spożywcze przez internet 15 lat temu stanowiły ogromną niszę. Tylko 3 proc. sprzedaży detalicznej w Zjednoczonym Królestwie prowadzono przez sieć (obecnie to 20 proc.). 

Teleporada lekarska w 2005 roku ograniczałaby się głównie do rozmowy telefonicznej. National Health System - brytyjski odpowiednik NFZ-tu - 15 lat temu nie oferował konsultacji internetowych z lekarzem rodzinnym.

Rozrywka elektroniczna w domu ograniczała się wówczas tylko do telewizji, która nie korzystała z połączenia do internetu. Powszechnie dostępne obecnie serwisy streamingowe - takie jak HBO Go czy Netflix - w 2005 roku były po prostu niedostępne.

Zobacz także

RadioZET.pl/BBC News