Zamknij

Doradca Trumpa: Chiny powinny zapłacić odszkodowanie za COVID-19

12.05.2020 11:45
Covid-19. Chiny zapłacą odszkodowanie dla USA? Doradca Trumpa sugeruje
fot. JOHN MACDOUGALL/AFP/East News (ilustracyjne)

Chiny powinni wypłacić Stanom Zjednoczonym odszkodowania z powodu pandemii koronawirusa - zasugerował Peter Navarro, kluczowy doradca ekonomiczny prezydenta USA Donalda Trumpa.

Pandemia koronawirusa, która rozpoczęła się w środkowych Chinach, jest wykorzystywana przez USA i Chiny jako kolejny element rywalizacji mocarstw. Z jednej strony administracja Donalda Trumpa zarzuca komunistycznym władzom w Pekinie, że zbyt późno zareagowały na pandemię albo nawet same przyczyniły się do wybuchu pandemii. Między innymi sekretarz stanu USA Mike Pompeo sugerował, że koronawiurs wymknął się z chińskiego laboratorium.  

Chiny zapłacą odszkodowanie za koronawirusa?

Peter Navarro, kluczowy doradca ekonomiczny prezydenta USA Donalda Trumpa, uważa, że Chiny powinny wypłacić Stanom Zjednoczonym odszkodowanie z powodu epidemii koronawirusa.

Zobacz także

- Jestem głęboko przekonany - i myślę, że głęboko przekonani są Amerykanie - że Chiny wyrządziły nam ogromne szkody liczone w w bilionach dolarów i w związku z tym powinna być jakaś forma rekompensaty - powiedział w poniedziałek Navarro w rozmowie ze stacją telewizyjną Fox News.

Komunistyczna Partia Chin wypuściła w świat wirusa, który w ciągu dwóch miesięcy nas sparaliżował

Peter Navarro

Obama ostro krytykuje Trumpa

Były prezydent USA Barack Obama ostro skrytykował w sobotę działania jego następcy Donalda Trumpa wobec pandemii koronawirusa określając je jako "absolutnie chaotyczną katastrofę". Zapowiedział aktywne wsparcie dla Joe Bidena w wyborach prezydenckich.

Zdaniem byłego prezydenta podejście obecnej republikańskiej administracji do pandemii jest częściowo przyczyną wysokiej liczby zakażeń i zgonów w USA.

Podczas telekonferencji Obamy z osobami, które pracowały na różnych szczeblach w jego administracji i której treść przedostała się do mediów (m. in. Yahoo News i CNN) były prezydent przyznał, że sytuacja byłaby zła "nawet z najlepszym z rządów".

Zobacz także

Zdaniem Obamy jedną z przyczyn "anemicznej i wyrywkowej" reakcji obecnego rządu USA na pandemię jest "tendencja bycia egoistycznym, plemiennym, podzielonym i uważania innych za wrogów". Dodał, że tendencje te widać także w innych krajach.

To jest absolutnie chaotyczna katastrofa kiedy nastawienie "co mnie to obchodzi" i "do diabła z innymi" praktykowane jest w naszym rządzie

W USA na chorobę Covid-19 wywoływaną przez wirus SARS-CoV-2 zmarło już ponad 77 tys. osób a prawie 1,3 mln zostało zainfekowanych.

RadioZET.pl/PAP