Zamknij

Pandemia nie zatrzyma wzrostu cen. Rynek szykuje się na suszę

19.04.2020 13:59
Covid-19. Ceny żywności w górę przez suszę
fot. Dawid Tatarkiewicz/East News

Dane Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają złudzeń: ceny żywności rosną. Zdaniem analityków prognozy pogorszy widmo suszy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Ceny towarów i usług w marcu wzrosły w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku o 4,6 procent. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 procent – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

 „Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że zdaniem ekonomistów za nami ostatni miesiąc drożyzny, jednak na drodze ku takiej prognozie może stanąć jeszcze jeden czynnik – susza. Dziennik dodał, że Polska jest krajem z najwyższą inflacją w regionie, znacznie przekraczającą cel inflacyjny NBP (2,5 proc.).

Zobacz także

Prognozy ekonomistów wskazują, że już w kwietniu inflacja spadnie do około 3 procent. W kolejnych miesiącach ma być już tylko lepiej. Spadną bowiem ceny w restauracjach, hotelach czy biurach turystycznych. „Ludzie będą się bać chodzić do restauracji czy do kina. Żeby ten strach przełamać, firmy będą stosować promocje” – czytamy w gazecie.

Jak czytamy w gazecie, optymistyczne prognozy może zaburzyć nadchodząca susza. „Według dostępnych danych agrometeorologicznych wierzchnia warstwa gleby jest tak wysuszona, jak nie była od lat o tej porze roku. A to źle wróży podaży owoców i warzyw i cenom żywności w ogóle” – informuje „DGP”.

Zobacz także

Jak komentuje dla dziennika Jakub Olipra, ekonomista banku Credit Agricole, marzec upłynął pod znakiem suszy, podobnie jak pierwsza połowa kwietnia.

To sprawia, że będziemy rewidować nasz scenariusz dla cen żywności, uwzględniając w nim wystąpienie suszy. Bo na razie wszystko wskazuje na to, że ona wystąpi. Ścieżka cen żywności pewnie zostanie podniesiona 

– wskazuje ekspert

„DGP” zwraca uwagę na jeszcze jeden problem: ograniczony dostęp do pracowników sezonowych. Gazeta wskazuje, że to dodatkowo może obniżyć podaż owoców i warzyw z importu i podnieść ich ceny.

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”