Zamknij

Koronawirus. Wysokie ceny maseczek i rękawiczek

01.04.2020 15:47
Covid-19. Ceny maseczek i rękawiczek mocno w górę
fot. goffkein.pro/Shutterstock (ilustracyjne)

80 zł za pół litra żelu dezynfekcyjnego albo 10 zł za jedną maseczkę ochronną. Takie ceny można spotkać w niektórych aptekach i sklepach. Walkę ze spekulacjami zapowiedział Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Do UOKiK ostatnio wpłynęło 1500 skarg w sprawie spekulacji cenowych. Jednak kontrolerzy nie mają możliwości z góry ustalić cen konkretnych produktów - tylko mogą sprawdzać i apelować do handlowców, aby nie podnosili sztucznie cen.

Wielu osób nie stać dziś na kupno rękawiczek czy żelu. Aptekarze narzekają, ze ceny w hurtowniach są astronomiczne i ciągle rosną. Do aptek dzwonią tez firmy, które nie negocjują cen a produkcja żeli dezynfekcyjnych przeniosła się do garaży.

Zobacz także

- Zależy nam na tym, aby konsument nie był stratny - podkreślił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Tymczasem zgodnie z nowymi restrykcjami podczas stanu epidemii, od 2 kwietnia wszystkie działające sklepy i punkty handlowe muszą zapewnić klientom rękawiczki ochronne oraz płyny do dezynfekcji przed wejściem na zakupy. 

Pomimo że część handlowców już wcześniej wprowadziła podobne środki ochrony, to właściciele sklepów martwią się, że nie są w stanie kupić na rynku odpowiedniej ilości rękawiczek. Ponadto kasjerzy w wielu punktach handlowych i marketach nosi maseczki ochronne, których albo nie ma w sprzedaży albo są bardzo drogie.

Kupowałeś ostatnio produkty ochrony osobistej - maseczki, rękawiczki jednorazowe, żele antybakteryjne? Wyślij nam swój paragon z tych zakupów albo zdjęcie ze sklepu na adres: online@eurozet.pl. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD