Zamknij

Więcej czasu na zapłatę podatku. Ministerstwo wydłuża terminy

26.03.2020 15:24
Covid-19. CIT - terminy. Więcej czasu na zapłatę podatku
fot. Shutterstock/piotr_szewczyk (ilustracyjne)

Płatnicy rozliczający CIT będą mieli więcej czasu na zapłatę podatku. Termin złożenia zeznania CIT-8 i opłacenia należności został wydłużony do końca maja.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Ministerstwo podało na Twitterze, że termin złożenia zeznania CIT 8 i zapłaty podatku za 2019 rok dla płatników CIT przedłużony będzie do 31 maja 2020 roku. Z kolei dla organizacji pozarządowych będzie to do 31 lipca 2020 roku.

Odroczenie terminów spłat niektórych podatków to część tzw. tarczy antykryzysowej, którą w najbliższych dniach zajmą się parlamentarzyści. Minister finansów Tadeusz Kościński przypomniał, że w wyjątkowej sytuacji, do której doprowadziła epidemia koronawirusa, podatnicy mogą ubiegać się w urzędach skarbowych o odroczenie podatku lub rozłożenie płatności na raty. Niewykluczone jest też umorzenie należności, jeśli taką potrzebę uzasadnia sytuacja finansowa firmy.

Eksperci pozytywnie oceniają tę zmianę, choć nie brakuje uwag dotyczących tempa wprowadzania ulg dla przedsiębiorców.

Doczekaliśmy się rozporządzenia odraczającego termin złożenia deklaracji CIT-8 dla jednostek innych niż organizacje pozarządowe. Oczywiście jest to słuszna decyzja, reagująca na głosy podatników i organizacji zawodowych. Jednak wydaje się, że decyzja została podjęta zdecydowanie za późno. Po drugie, odroczenie nie objęło po raz kolejny wszystkich grup podatników. Kto został pominięty? Podatnicy z tak zwanym krzywym rokiem podatkowym, czyli takim który rozpoczął się po dniu 31 grudnia, zobowiązani są złożyć CIT-8 w podstawowym terminie, czyli do końca marca. Czy to przeoczenie? - zastanawia się Agnieszka Piętak, ekspert ds. podatku CIT w MDDP Outsourcing.

Zobacz także

Ekspertka ocenia, że pozytywnym aspektem decyzji o odroczeniu podatku CIT jest komfort księgowych, którzy mają więcej czasu na weryfikację i kalkulacje. Firmy z kolei będą miały czas na wypracowanie środków pozwalających na zapłatę podatku.

RadioZET.pl