Zamknij

Bezrobocie wzrośnie do 10 proc.? Czarny scenariusz dla rynku pracy

24.03.2020 14:23
Covid-19. Bezrobocie w marcu drastycznie wzrośnie
fot. Shutterstock/MR.SUWAT RITTIRON (ilustracyjne)

Jeśli rząd nie pomoże przedsiębiorcom bezrobocie wzrośnie nawet do 10 procent – komentują eksperci z Konfederacji Lewiatan.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Problemy finansowe kolejnych branż wiążą się z falą zwolnień – zauważa Konfederacja Lewiatan. Zdaniem ekspertów, bez rządowego wsparcia dla firm grozi nam dwucyfrowe bezrobocie.

To komentarz do danych Głównego Urzędu Statystycznego, które eksperci nazwali „obrazem przed bitwą” w kontekście bieżących wydarzeń na rynku pracy. GUS wskazał, że stopa bezrobocia w lutym 2020 roku wyniosła 5,5 procent. To taki sam wynik jak w styczniu i zdaniem ekspertów – ostatni poniżej 6 procent.

Zobacz także

Ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk zwróciła uwagę, że sytuacja na rynku pracy jest dynamiczna, a przez epidemię koronawirusa najbardziej cierpi branża eventowa, turystyczna, gastronomiczna i hotelarska. Efekt? – Fala zwolnień jest nieuchronna - komentuje ekspertka.

Jak dodaje, skala zwolnień będzie zależeć od wielkości i zakresu wsparcia, jakie rząd ustali i zrealizuje w zapowiadanej i oczekiwanej przez pracodawców tarczy antykryzysowej.

Jeśli działania będą nietrafione lub spóźnione, możemy powrócić do dawno niewidzianych dwucyfrowych wskaźników bezrobocia

- oceniła

Według Konfederacji Lewiatan bezrobocie wzrośnie nawet do 10 procent.

Tarcza antykryzysowa. Na jaką pomoc mogą liczyć firmy?

W najbliższy piątek 27 marca posłowie będą głosować nad pakietem zmian, które mają odciążyć przedsiębiorców. Ci zmagają się z finansowymi skutkami przerwanych łańcuchów dostaw, większej absencji pracowników, brakiem zamówień i pieniędzy na wynagrodzenia dla pracowników czy składki na ZUS.

Zobacz także

W tarczy antykryzysowej przygotowanej przez rząd ma znaleźć się szereg ulg dla przedsiębiorców m.in możliwość zawieszenia składek na ZUS, odroczenie rat kredytów czy przesunięcie terminów wdrożenia zmian podatkowych. Pracodawcy będą też mogli liczyć na dopłaty do pensji pracowników, a sami pracownicy na dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z epidemią koronawirusa. 

RadioZET.pl/PAP