Zamknij

Bezrobocie dopiero przed nami. Są nowe dane o rynku pracy

30.03.2020 11:47
Covid-19. Bezrobocie dopiero przed nami. Dane z rynku pracy
fot. Shutterstock/Rawpixel.com (ilustracyjne)

Analitycy z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych ocenili, że rynek pracy dopiero odczuje efekt pandemii. Przed nami fala wypowiedzeń, która pogłębi bezrobocie w Polsce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w marcu nie zmienił wartości - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Oceniło, że rynek pracy dopiero odczuje efekt pandemii.

Analitycy BIEC wskazali, że „widoczne są symptomy wzrostu bezrobocia". Obecna pandemia, jak napisano, z pewnością wpłynie na rynek pracy, ale "o skali trudno w tej chwili przesądzać" – czytamy w komunikacie.

Zobacz także

Dziś stopa bezrobocia utrzymuje się na poziomie 5,5 procent. Być może, to ostatni taki wynik podany przez Główny Urząd Statystyczny.

W najbliższych miesiącach można spodziewać się zahamowania napływu ofert pracy, z jednej strony z powodu obostrzeń instytucjonalnych, z drugiej strony z powodu ograniczenia działalności wielu firm i upadłości 

– ocenili analitycy

Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju zaapelował dziś w Business Insider, by skorzystać z rozwiązań, jakie daje tarcza antykryzysowa, zamiast zwalniać pracowników. Jak mówił, nie możemy dopuścić do fali wypowiedzeń i wzrostu bezrobocia.

Zobacz także

Tarcza antykryzysowa czeka na akceptację senatorów. Pakiet zmian, poprzez liczne dopłaty i ulgi ma uratować rynek pracy i finanse firm. Taka pomoc będzie kosztowała 212 mld złotych, czyli blisko 10 procent PKB. Tarcza antykryzysowa przewiduje rozwiązania tj. m.in. zwolnienie mikrofirm i samozatrudnionych ze składek na ZUS, dopłaty do pensji pracowników, mikropożyczki czy świadczenia postojowe.

RadioZET.pl/PAP