Zamknij

Koronawirus. Duda: bez KRUS-u dla rolników

23.03.2020 15:44
Covid-19. Bez KRUS-u dla rolników z powodu koronawirusa - zapowiedział Duda
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Rolnicy będą zwolnieni z czasowego płacenia składek na Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) - zapowiedział prezydent Andrzej Duda po obradach Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Kto może liczyć na pomoc?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Tarcza antykryzysowa, czyli rządowy pakiet pomocy dla pracowników i pracodawców w związku z epidemią koronawirusa, była przedmiotem obrad poniedziałkowej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. 

Po spotkaniu prezydent Andrzej Duda zaapelował, aby rolnicy również byli objęci zwolnieniami z ubezpieczenia społecznego.

Zobacz także

Potrzebne są zwolnienia z ZUS i KRUS. To jest trudny czas i musimy wyciągnąć rękę. Cieszę się, że te rozwiązania idą daleko

Andrzej Duda

Do tej pory rząd zapowiadał objęcie zwolnieniami z płacenia składek przez płatników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - nie było gwarancji dla rolników ubezpieczonych w KRUS-ie.

Jeszcze podczas trwania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski zapowiedział zwolnienie ze składek KRUS, analogicznie jak to ma miejsce w przypadku ZUS.

Tarcza antykryzysowa. Jaka pomoc dla rolników?

W rozmowie z PAP dodał, że Polska oczekuje dodatkowych środków z UE na wsparcie rolnictwa dotkniętego spadkiem dochodów, również przesunięcia niewykorzystanych środków z PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich).

Zobacz także

Jak mówił Ardanowski, także rolnicy ponoszą straty z powodu epidemii koronawirusa poprzez utrudnienia w sprzedaży swoich surowców, spadku cen. Kłopoty mają całe branże, np. kwiaciarstwo czy szkółkarstwo, dlatego także tym producentom rolnym trzeba dać wsparcie.

Zwolnienie ze składek KRUS, analogicznie jak to ma miejsce w przypadku ZUS, to pierwsza pomoc, która uzyskała zgodę rządu z inicjatywy prezydenta

Krzysztof Ardanowski

Wyjaśnił, że do KRUS składki są wpłacane co trzy miesiące, a więc zwolnienie będzie dotyczyło jednego kwartału. Dodał, że "to propozycje na ten stan epidemii, bo nie wiadomo, jak się ona będzie rozwijała".

W projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, znalazł się zapis o "zwolnieniu z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za II kwartał 2020 r. osób objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym".

Osobom tym składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za ten okres sfinansuje budżet państwa za pośrednictwem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Zobacz także

Szef resortu rolnictwa poinformował, że "trwają prace nad innymi rozwiązaniami w porozumieniu z innymi ministrami".

Rządowy pakiet rozwiązań, mających ograniczyć skutki dla gospodarki epidemii koronawirusa, jest przedmiotem konsultacji, a w najbliższy piątek ma być rozpatrywany przez Sejm - tak wynika ze wstępnego harmonogramu izby.

W sobotę prezydent Andrzej Duda informował, że projekt uwzględni także m.in. rozwiązanie, zgodnie z którym zwolnieni z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego br.

RadioZET.pl/PAP