Zamknij

Epidemia koronawirusa odbije się na finansach Polaków [BADANIE]

02.04.2020 11:43
Covid-19. BIK: Polacy obawiają się o domowy budżet
fot. Shutterstock/Tomasz Majchrowicz (ilustracyjne)

Dwie trzecie Polaków obawia się, że epidemia koronawirusa zmniejszy zasobność ich portfeli a nawet pozostawi bez środków do życia – wynika z badania Biura Informacji Kredytowej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w biznes. Przedsiębiorcy nie zarabiają, gdyż muszą wstrzymać produkcję i działalność. Pracodawcy zmuszeni są do zwalniania pracowników, a ci z dnia na dzień zostają bez środków do życia. Nie bez postawy są zatem obawy o wpływ koronawirusa na domowy budżet.

Dwie trzecie Polaków obawia się, że epidemia koronawirusa odbije się negatywnie na ich budżecie domowym, a ponad połowa będzie zmuszona naruszyć oszczędności, lokaty, inwestycje, by sfinansować bieżące potrzeby - wynika z badania na zlecenie Biura Informacji Kredytowej.

Zobacz także

To wyniki badania "Finansowe obawy Polaków w sytuacji epidemii koronawirusa", wykonanego na zlecenie Biura Informacji Kredytowej.

Połowa ankietowanych jest zdania, że epidemia koronawirusa utrudni im spłatę bieżących zobowiązań finansowych. Obawy dotyczące negatywnych skutków epidemii dla finansów osobistych w największym stopniu podzielają osoby w wieku 45-54 lata, częściej z niższym wykształceniem.

Zobacz także

Z kolei osoby w wieku 18-34 lata częściej wskazują, że koronawirus wywoła problemy u pracodawców. Reprezentanci tej grupy obawiają się zwolnień i w konsekwencji odcięcia od źródła dochodów. Najmniejsze obawy z tym związane deklarują osoby z wykształceniem wyższym, mieszkańcy największych miast.

Okazuje się, że kobiety częściej niż mężczyźni wskazują na takie obawy.

Zobacz także

Pomocą w podreperowaniu domowego budżetu może być pakiet zmian zawartych w tarczy antykryzysowej. Pracodawcy mogą skorzystać z dopłat do wynagrodzeń, ulg podatkowych czy zwolnienia ze składek ZUS lub odroczenia ich spłaty. Pracownicy zaś – z zasiłku opiekuńczego i świadczeń postojowych.

RadioZET.pl/PAP