Zamknij

BCC: przedsiębiorcy chcą odmrożenia gospodarki

16.04.2020 12:56
Covid-19. BCC: przedsiębiorcy chcą odmrożenia gospodarki
fot. Daniel Jedzura/Shutterstock/ (ilustracyjne)

Ponad 84 procent pytanych przedsiębiorców jest zdania, że należy rozpocząć odmrażanie gospodarki - wynika z badania Business Centre Club.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Przez epidemię koronawirusa przedsiębiorcy musieli ograniczyć działalność. Wstrzymanie produkcji i spadek popytu na oferowane dobra przyczynił się do gwałtownego spadku ich dochodów. Większość z nich chce odmrożenia gospodarki, której poszczególne obszary zostały zamknięte decyzjami rządu w związku ze stanem epidemii w Polsce – wynika z badania BCC.

Przed rządem kolejne decyzje w sprawie ponownego otwarcia gospodarki. Jak wskazała w radiowej Trójce minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, proces odmrażania biznesu ma nastąpić stopniowo.

Ponad 84 procent przedsiębiorców uważa, że należy rozpocząć już odmrażanie gospodarki, której poszczególne obszary zostały zamknięte decyzjami rządu w związku ze stanem epidemii w Polsce 

– poinformowało BCC

Zdaniem prezesa Business Centre Club Marka Goliszewskiego, wirus recesji rozchodzi się w gospodarce szybciej niż koronawirus w społeczeństwie. Jak ocenił, koszt obecnego spowolnienia gospodarki to strata rzędu 7-8 mld zł dziennie.

Ekspert dodał, że strach przed ponownym otwarciem rynków jest uzasadniony, dlatego należy utrzymać m.in. rozwiązania wprowadzone przez tarczę antykryzysową.

Pomimo stopniowego odmrażania poszczególnych części gospodarki, ciągle aktualne jest skuteczne wprowadzanie rozwiązań wspomagających utrzymanie płynności firm, zachowanie miejsc pracy i wynagrodzeń pracowników 

– zaznaczył prezes BCC

BCC pisząc o odmrożeniu gospodarki ma na uwadze głównie sektor usług u handlu. Jak wskazano w komunikacie, biznes najbardziej ucierpiał m.in. na zamknięciu wszystkich zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, salonów tatuażu etc. Eksperci wskazują też na konieczność wznowienia działalności galerii handlowych i poluzowanie restrykcji dotyczących liczby klientów w sklepach. Wśród postulatów jest także stopniowe znoszenie ograniczeń dotyczących funkcjonowania hoteli i sklepów budowlanych a także barów i restauracji. Przedsiębiorcy chcą także zmian w kwestii godzin dla seniorów w sklepach.

Zobacz także

Zdaniem pytanych przedsiębiorców należy znieść ograniczenia w biznesie, ale pozostać przy restrykcjach dotyczących środków bezpieczeństwa tj. nakaz poruszania się w maseczce i rękawiczkach w bezpiecznej odległości.

RadioZET.pl/BCC/PAP