Zamknij

Koronawirus. Aż 3 mln Polaków może stracić pracę z powodu epidemii

01.04.2020 14:47
Covid-19. Aż 3 mln Polaków może stracić prace z powodu epidemii
fot. Pearl PhotoPix/Shutterstock (ilustracyjne)

Aż 3 miliony Polaków pracuje w branżach, które są szczególnie narażone na negatywne konsekwencje epidemii koronawirusa - podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Z powodu opieki nad dziećmi do lat 8., liczba pracujących może spaść o 1,7 mln. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, który spowodował wprowadzenie w Polsce stanu epidemii, uderzył w praktycznie każdą gałąź gospodarki. Rządzący i ekonomiści podkreślają, że trudno ocenić dokładne skutki kryzysu, jaki może przynieść przestój gospodarki podczas epidemii.

Próbę oceny rezultatów walki z koronawirusem dla polskiej ekonomii podjęli się analitycy z PIE.

Zobacz także

Miliony Polaków straci pracę?

W najnowsze analizie podkreślili, że "epidemia znacznie zmniejszy podaż pracy w Polsce". 4,2 mln osób pracuje w branżach silnie narażonych na ekonomiczne konsekwencje epidemii. To co czwarty pracujący w polskiej gospodarce.

Z tej liczby aż 3 mln osób to pracownicy, a nieco ponad 1 mln to właściciele i współwłaściciele firm. Ponad połowę miejsc pracy zagrożonych z powodu restrykcji znajduje się w handlu (1,6 miliona pracowników i 600 tys. przedsiębiorców).

Rynek pracy podczas pandemii
fot.

PIE

Na rynek pracy wpływa również konieczność sprawowania opieki nad dziećmi do 8. roku życia. To rezultat decyzji o zamknięciu szkół z powodu epidemii koronawirus - obowiązuje ona co najmniej do Wielkanocy.

Zobacz także

Z tego powodu liczba może zmniejszyć się o 1,3-1,7 mln. Oszacowanie takie bazuje na liczbie dzieci w Polsce w wieku od 1 do 8 lat, wynoszącej 3,1 mln, z czego 2,3 mln objętych jest opieką placówek edukacyjnych. "Wielkości te skorygowane zostały o dane dotyczące struktury liczby dzieci w polskich rodzinach" - podało PIE.

Rynek pracy podczas pandemii
fot.

PIE

Z drugiej strony 1,5-2,0 mln zatrudnionych pracowników może wykonywać swoje obowiązki w formie telepracy (home office). Jest to 9-12 proc. wszystkich pracujących Polaków.

Do głównych kategorii zawodowych, w przypadku których praca zdalna jest możliwa, należą specjaliści do spraw administracji i zarządzania,sprzedaży, marketingu i public relations, a także specjaliści do spraw finansowych.

Rynek pracy podczas pandemii
fot.

PIE

Analitycy PIE przygotowali trzy scenariusze dla polskiej gospodarki. W najczarniejszej wizji, kiedy epidemii dotykającej milionów osób nie udaje się opanować do końca roku, spadek PKB w porównaniu do ubiegłego roku spadłoby o 4,7 proc. 

Zobacz także

RadioZET.pl