Zamknij

Koronawirus. Austria ogranicza restrykcje

07.04.2020 07:53
Covid-19. Austria ogranicza restrykcje. Co ogłosił kanclerz Sebastian Kurz?
fot. PAP/EPA/HELMUT FOHRINGER / POOL

Austria - jako pierwszy europejski kraj - zdecydowała się poluzować ograniczenia w związku z epidemią koronawirusem. - Od 14 kwietnia możliwe będzie ponowne otworzenie małych sklepów, a od 1 maja działalność wznowią m.in. galerie handlowe – poinformował w poniedziałek Sebastian Kurz, kanclerz Austrii.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Austriacki rząd zdecydował stopniowo rozluźniać wprowadzone wcześniej obostrzenia, mające na celu zahamowanie pandemii koronawirusa.

- Do tej pory Austria radziła sobie lepiej z kryzysem niż inne kraje - powiedział kanclerz Sebastian Kurz w poniedziałek na konferencji prasowej. W jego ocenie Austria zadziałała „szybciej i bardziej restrykcyjnie”.

Zobacz także

Galerie handlowe znów zostaną otwarte

Przedstawione propozycje nie są jeszcze konkretnym planem, tylko „określeniem celów”. Ich wprowadzenie będzie zależało od utrzymywania się słabnącej w ostatnich dniach na terenie Austrii dynamiki występowania nowych zakażeń koronawirusem.

Kanclerz zapowiedział, że przy spełnieniu dodatkowych warunków od 14 kwietnia właściciele sklepów z powierzchnią do 400 metrów kwadratowych będą mogli ponownie otworzyć swoje lokale.

Wśród wymogów wymienił stałą dezynfekcję powierzchni sklepowej i obowiązek kontroli, aby w sklepie przebywał maksymalnie jeden klient na 20 metrów kwadratowych. Każdy klient będzie musiał nosić maseczkę ochronną. 14 kwietnia swoją działalność będą mogły wznowić także centra budowlano-remontowe.

- Od 1 maja swoją działalność będą mogły wznowić wszystkie sklepy, centra handlowe i salony fryzjerskie – zapowiedział Kurz. Lokale gastronomiczne i hotele będą musiały poczekać z otwarciem przynajmniej do połowy maja - postanowił rząd.

Zobacz także

Obowiązek noszenia maseczek

Również szkoły mają pozostać zamknięte do połowy maja, ale nie ma to mieć wpływu na egzaminy maturalne, których przeprowadzenie w obecnym semestrze zapowiedział Kurz.

Nałożony na wszystkich obywateli częściowy zakaz opuszczania domu ma obowiązywać do końca kwietnia, a organizacja zgromadzeń masowych będzie zabroniona przynajmniej do końca czerwca.

Od Poniedziałku Wielkanocnego zostanie natomiast wprowadzony nowy obowiązek noszenia maseczek ochronnych w transporcie publicznych. Od poniedziałku 6 kwietnia nakaz noszenia maseczek obowiązuje klientów, którzy robią zakupy w supermarketach.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia z dnia 6 kwietnia, do tej pory w Austrii zanotowano 11 983 zakażenia wirusem SARS-CoV-2 - z czego 204 osoby zmarły.

W ostatnich dniach Austria zanotowała znaczny spadek liczby nowych zakażeń. Obecnie dynamika wzrostu wynosi 2 proc. w stosunku do 20 proc. dobowych wzrostów występujących na początku marca.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP