Zamknij

Koronawirus. Apteki i stacje benzynowe bez godzin dla seniora

02.04.2020 08:48
Covid-19. Apteki i stacje benzynowe bez godzin dla seniora
fot. Dan Race/Shutterstock (ilustracyjne)

Zmieniono część obostrzeń podczas stanu epidemii. Apteki i stacje benzynowe są wyłączone z tzw. godzin dla seniorów, kiedy osoby starsze mogą bezpiecznie zrobić zakupy. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Do obostrzeń, wprowadzonych przez rząd w ramach stanu epidemii, w środę wprowadzono kolejne zmiany.

Zobacz także

Apteki i stacje benzynowe podczas epidemii

Stacje benzynowe zostają wyłączone z tzw. godzin dla seniora, które polega na obsłudze w godzinach od 10 do 12 jedynie osób powyżej 65. roku życia. Obowiązuje je także zasada trzy osoby na jedno stanowisko kasowe - tak, jak pozostałe sklepy i punkty usługowe.

Apteki natomiast w czasie tzw. godzin dla seniorów będą mogły obsługiwać także tych, dla których nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia. 

Kiedy hotele mogą być otwarte?

Hotele i inne miejsca noclegowe mogą być otwarte tylko i wyłącznie jeśli są w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, personel medyczny, osoby w delegacji i te, które korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych (dotyczy to np. pracowników budowlanych), osoby, które były zakwaterowane w obiekcie noclegowym przed 31 marca.

Osoby zakwaterowane w hotelach przed wejściem nowych przepisów (31 marca), mogą dokończyć swój pobyt zgodnie z planem.

Zobacz także

Ponadto pracodawcy mają obowiązek zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. Dotyczy to przede wszystkim stanowisk pracy poszczególnych osób, które muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.

Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić takiej odległości z obiektywnych względów – np. dlatego, że linia produkcyjna na to nie pozwala – ma prawo odejść od tej zasady, ale tylko pod warunkiem zapewniania środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii.

Nowe obostrzenia podczas stanu epidemii mają obowiązywać przez dwa tygodnie od 1 kwietnia. Rząd nie wyklucza, że mogą pojawić się kolejne restrykcje dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas walki z koronawirusem.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP