Zamknij

Aliexpress wznawia dostawę środków ochronnych do Polski

26.03.2020 08:44
Covid-19. Aliexpress wznawia dostawę środków ochronnych do Polski
fot. Mehaniq/Shutterstock (ilustracyjne)

Chińskie sklepy internetowe AliExpress i Alibaba wznawiają wysyłkę maseczek i innego sprzętu ochronnego do Polski. Dlaczego wcześniej te dostawy zostały wstrzymane?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

- Aliexpress już od środy, a Alibaba ze względów technicznych od piątku - wznawiają wysyłkę maseczek ochronnych i innego sprzętu ochronnego do Polski, a jednocześnie co dla nas jest najważniejsze - oba portale zadeklarowały działania nakierowane na ukrócenie nieuczciwych praktyk handlowych - przekazała Joanna Dębek z biura prasowego Ministerstwa Cyfryzacji.

Wcześniej pojawiły się informacje, że na prośbę polskiego rządu chińskie platformy sprzedażowe wstrzymały dostawę do naszego kraju środków ochronnych.

Zobacz także

"Reakcja strony chińskiej była nieadekwatna"

Dębek wyjaśniła, że doszło do nieporozumienia.

Za pośrednictwem ambasady skontaktowaliśmy się z władzami Chin z prośbą o to, aby podjąć działania, które przeciwdziałają nieuczciwym praktykom konsumenckim na największych chińskich portalach aukcyjnych Alibaba i Aliexpress - Wiemy, że z tych platform korzystają Polacy, o których ochronę praw konsumenckich nam chodzi. Dlatego zależało nam na zwróceniu uwagi i przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom handlowym. Chodzi m. in. o takie oferty, których ceny w ostatnich dniach skoczyły o kilkaset procent lub których opis wprowadza klientów w błąd które są niezgodne z opisem - na przykład wszelkie oferty "magicznych produktów rzekomo zwalczających koronawirusa"

Joanna Dębek

Zobacz także

Władze Chin zareagowały zamykając handel materiałów ochronnych w walce z koronawirusem.

- Reakcja strony chińskiej była nieadekwatna do naszej prośby, dlatego postanowiliśmy to nieporozumienie wyjaśnić. Udało się - wskazała Dębek.

Dębek poinformowała, że podobne prośby za pośrednictwem ambasady USA, resort cyfryzacji wysłał do amerykańskich władz. Tamtejsze portale aukcyjne eBay i Amazon nie zamknęły możliwości wysyłki materiałów ochronnych do Polski.

Aliexpress zareagował natychmiast

Chińskie media przekazały, cytując komunikat firmy, że chińska platforma handlowa Alibaba zawiesi od wtorku sprzedaż maseczek ochronnych i środków dezynfekujących klientom w Polsce. Decyzję uzasadniono obowiązującym w Polsce zakazem handlu tymi towarami w sieci.

Jako że polskie agencje rządowe zakazały internetowym platformom handlowym sprzedaży maseczek i środków do dezynfekcji wewnątrz kraju, międzynarodowy portal Alibaby od 24 marca 2020 roku zawiesza sprzedaż powyższych produktów klientom w Polsce” - napisano w komunikacie firmy, datowanym na 20 marca.

Dodano tam, że w przypadku produktów, które zostały lub zostaną wysłane przed tym dniem, transakcje mogą być dokończone normalnie, a od wtorku eksporterzy nie będą już mogli sprzedawać tych towarów klientom w Polsce.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP