Zamknij

Aliexpress wstrzymało dostawę do Polski maseczek i środków ochronnych

23.03.2020 11:20
Covid-19. Aliexpress wstrzymało dostawę do Polski maseczek i środków ochronnych
fot. Zigres/Shutterstock (ilustracyjne)

Spółka Alibaba, właściciel sklepu internetowego Aliexpress, wstrzymała sprzedaż m.in. maseczek ochronnych do Polski. Powodem jest interwencja resortu cyfryzacji oraz przepisów związanych ze stanem epidemii. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, którego epidemia rozpoczęła się w chińskiej prowincji Hubei, spowodował wprowadzenie przez polski rząd ograniczeń w obrotem wybranymi produktami. Wśród nich znalazły się np. środki do dezynfekcji czy maseczki ochronne. 

Spółka Alibaba, właściciel m.in. platformy sprzedażowej Aliexpress, poinformował o wstrzymaniu sprzedaży dla polskich klientów środków ochronnych, maseczek i płynów dezynfekujących. To wynik interwencji polskiego rządu, który zwrócił się do chińskich władz o ograniczenie sprzedaży tych produktów.

Zobacz także

Opublikowano w tej sprawie oświadczenie na chińskiej stronie Grupy Alibaba.

Jak podało Polskie Radio, powodem takich działań polskiego rządu jest przeciwdziałanie spekulacjom. Premier już wcześniej wydał zakaz sprzedaży m.in. środków dezynfekcyjnych i maseczek przez portale OLX i Allegro.

Zobacz także

- W związku z tym zwróciliśmy się też o przeciwdziałanie praktykom wprowadzającym konsumentów w błąd przede wszystkim, ale także praktykom polegającym na zawyżaniu cen, do naszych partnerów, w tym także do władz Chin o to, aby odpowiednie praktyki zastosować na platformach chińskich - powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji, w rozmowie z Polskim Radiem. 

Podkreślam, celem ich jest ochrona konsumentów i przeciwdziałanie tym praktykom, które legły u podstaw podjęcia takiej decyzji w stosunku do platform w Polsce 

Marek Zagórski

Zarówno Sanepid, jak i Aliexpress, zapewniał przed kilkoma tygodniami, że zamawianie produktów z Chin do Polski nie stwarza zagrożenia z powodu zakażenia się koronawirusem.

Zobacz także

RadioZET.pl/Polskie Radio/Rzeczpospolita