Zamknij

To koniec 500 plus? Gawkowski o kuluarowych rozmowach polityków PiS

06.04.2020 09:46
Covid-19. 500 plus - czy będzie wypłacane. Gawkowski o politykach PiS
fot. MONKPRESS/East News

- W kuluarach sejmowych chodząc i rozmawiając z posłami PiS, słyszałem: „no, trzeba będzie się wycofać z 500 plus” – mówił poseł Krzysztof Gawkowski w rozmowie z portalem Gazeta.pl.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Epidemia koronawirusa już pochłania miliardy z budżetu państwa. Tylko tarcza antykryzysowa, które nie jest jedyną pomocą w walce ze skutkami pandemii ma kosztować 212 mld złotych.

Państwo zwiększa wydatki, ale musi się też liczyć z pomniejszonymi dochodami. Firmy nie zarabiają, więc nie odprowadzają podatku. Co więcej, pracodawcy zwalniają pracowników, przez co ci także nie generują dochodów.

Zobacz także

Nadszarpnięte finanse państwa stawiają pod znakiem zapytania ciągłość programów socjalnych tj. 500 plus. Jak wynika z podpisanej przed prezydenta tegorocznej ustawy budżetowej, program tylko w 2020 roku pochłonie z budżetu 39,2 mld złotych.

Zobacz także

Przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl. Polityk mówił o niepewnej przyszłości kluczowego programu PiS.

 Za kryzys gospodarczy w formie dzisiejszej pomocy antykryzysowej płacą najsłabsi. W tamtym tygodniu w kuluarach sejmowych chodząc i rozmawiając z posłami PiS, słyszałem: no, trzeba będzie się wycofać z 500 plus 

– mówił Gawkowski

Polityk cytował posłów, którzy mieli też mówić o tym, że 500 plus „trzeba będzie obciąć, zmniejszyć, złożyć to na karb kryzysu”.

RadioZET.pl/Gazeta.pl