Zamknij

Koniec z zawyżaniem cen. UOKiK: firmie grozi 5 mln zł kary

05.04.2020 16:33
Covid-19. 5 mln kary za zawyżanie cen. UOKiK będzie karał firmy
fot. Mariusz Grzelak/REPORTER/East News

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów reaguje na próby podnoszenia cen najbardziej pożądanych w okresie pandemii produktów. Kary będą surowsze i sięgną 5 mln złotych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Nawet 5 mln zł kary może grozić za nieuzasadnione podnoszenie cen np. żywności - powiedział w rozmowie z PAP prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Dodał, że będzie to możliwe po wydaniu rozporządzenia przez ministra rozwoju.

Prezes UOKiK powołuje się na zapisy tarczy antykryzysowej. Mowa w nim o kompetencjach ministra rozwoju, który w drodze rozporządzenia będzie mógł określić, które produkty są zagrożone nieuzasadnionym wzrostem cen. W takim rozporządzeniu minister ma wskazać ich maksymalne ceny, których przekroczenie będzie przedsiębiorców sporo kosztować.

Zobacz także

Już teraz zarówno w handlu stacjonarnym jak i podczas zakupów przez internet nie sposób nie zwrócić uwagi na ceny artykułów medycznych i higienicznych. Mowa głównie o maseczkach ochronnych, płynach antybakteryjnych ale także o cenach żywności.

Ustalenie cen maksymalnych dla niektórych produktów w drodze rozporządzenia to rozwiązanie ostateczne, którego przedsiębiorcy mogą jeszcze uniknąć rezygnując z negatywnych zachowań rynkowych 

– podkreślił prezes UOKiK

Jak wskazał, urzędy tj. inspekcja sanitarna, handlowa, czy farmaceutyczna będą mogły nakładać kary na nieuczciwych przedsiębiorców. Te będą wynosiły od 5 tysięcy złotych do 5 milionów złotych.

Zobacz także

Nowe przepisy umożliwiają urzędnikom kontrolowanie przedsiębiorców bez wcześniejszej zapowiedzi. "Przedsiębiorca nie będzie informowany o zbliżającej się kontroli, w wyniku czego efektywność prowadzenia takich czynności będzie dużo większa, także mechanizm wprowadzonych sankcji jest tak przewidziany, by działał prewencyjnie, znacząco redukując chęć nieuzasadnionego windowania cen" - ocenił.

RadioZET.pl/PAP