Zamknij

Premier: nie grozi nam hiperinflacja

22.04.2020 19:13
Covid-19 a stan gospodarki. Premier: nie grozi nam hiperinflacja
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/East News

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że nie grozi nam hiperinflacja. Jak mówił w najbliższym czasie należy oczekiwać zjawisk deflacyjnych, czyli spadku poziomu cen.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Mateusz Morawiecki podczas sesji z internautami na Facebooku pytany był m.in. o stan polskiej gospodarki w dobie koronawirusa. Jedno z pytań dotyczyło zagrożenia hiperinflacją i obniżki stóp procentowych.

Decyzją Rady Polityki Pieniężnej te są na rekordowo niskim poziomie. Stopa referencyjna spadła do poziomu 0,5 procent w skali roku. Premier zapewnił jednak na Facebooku, że nie grozi nam hiperinflacja, ceny zaczną spadać.

Hiperinflacja nam nie grozi, w najbliższym czasie będą nam za to groziły zjawiska deflacyjne 

– ocenił premier Mateusz Morawiecki

Podkreślił też, że jednym z priorytetów rządu będzie dbałość o stabilność złotego i finansów publicznych. Premier zapewnił, że odpowiednia polityka monetarna i fiskalna pozwoli uporać się z gospodarczymi skutkami pandemii.

Zobacz także

- Jestem przekonany, że nasza odpowiedź na wyzwania kryzysowe jest kombinacją wielu czynników, które zostały wzięte pod uwagę, jest odpowiedzią również na zagrożenia deflacyjne, na potencjalne upadłości firm, wzrost bezrobocia, deficyt finansów publicznych, który powinien teraz rosnąć, ale do pewnego poziomu, tak samo dług publiczny. Ta wielorakość różnych elementów, które zastosowaliśmy, jest optymalną na dzisiaj mieszanką na ten trudny czas, z którym przyszło nam się borykać – zaznaczył premier.

Zobacz także

Warto nadmienić, że deflacja pociąga za sobą spadek wysokości płac i przyczynia się do wzrostu bezrobocia. Często prowadzi do niej recesja, o której już dziś w skali światowej mówią ekonomiści.

RadioZET.pl/PAP