Zamknij

To dobry czas na kredyt, zły na inwestycje. Stopy procentowe w dół

07.04.2020 15:48
Covid-19 a kredyt. Stopy procentowe w dół. Tani kredyt, gorzej z lokatą
fot. Wojtek Laski/East News

Kredyty będą tańsze, a lokaty mniej opłacalne – wynika z analizy HRE Investments. Jak wskazują eksperci, od Rady Polityki Pieniężnej oczekuje się dziś obniżki stóp procentowych.

  Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

„Nawet 2-3 cięcia stóp procentowych – takie są oczekiwania wobec tegorocznych działań Rady Polityki Pieniężnej. To oznacza dla kredytobiorców oszczędność rzędu 140-190 złotych miesięcznie” – czytamy w analizie HRE Investments.

Wszystko w rękach Rady Polityki Pieniężnej, która poprzez obniżkę stóp procentowych zdecyduje o losach kredytobiorców. To od stóp procentowych zależy kwota rat spłacanych przy kredycie czy zysku z lokat. Dla inwestujących prognozy nie są jednak dobre.

Zobacz także

Według prognoz analityków z HRE Investments, już w kwietniu, a najpóźniej w maju czeka nas kolejne cięcie kosztu pieniądza w Polsce. Dziś referencyjna stopa NBP po obniżce wynosi 1 procent. Po kolejnych obniżkach pod koniec roku może wynieść nawet 0,25-0,5 procent – zwiastują eksperci.

Taka prognoza to dobra wiadomość za kredytobiorców.

„Cięcia podstawowej stopy prowadzą bowiem do obniżki rat. Co prawda dzieje się to z opóźnieniem – najpierw niższe stopy muszą przełożyć się na spadek stawki WIBOR (trwa to maksymalnie kilka dni), ale potem banki muszą te zmianę uwzględnić w oprocentowaniu kredytów - w przypadku hipotek trwa to nawet kilka miesięcy” – czytamy w analizie.

Zobacz także

Eksperci przypominają jednocześnie o niekorzystnym klimacie inwestycyjnym. Ceny w sklepach rosną szybciej niż odsetki od przeciętnej lokaty. Zysk z nich już dziś nie jest większy niż 1 procent. Inwestycja 10 tysięcy złotych daje po roku nawet mniej niż 100 złotych zysku. A będzie jeszcze gorzej…

- Jeśli dalej cięte będą stopy procentowe w Polsce, to już niebawem przeciętne oprocentowanie lokaty spadnie poniżej symbolicznego poziomu 0,5 procent (minus podatek) – wynika z szacunków HRE Investments.

RadioZET.pl/HRE Investments