Zamknij

Koronawirus. Kolejne miliony Amerykanów bez pracy

03.04.2020 08:59
Covid-10. Prawie 10 mln bezrobotnych w USA z powodu koronawiursa
fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

Blisko 10 mln Amerykanów straciło pracę od momentu wybuchu epidemii koronawirusa za oceanem. Zdaniem analityków to nie koniec kryzysu, ale gospodarka USA ma szybko odbić się od dna.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W ostatnim tygodniu marca po zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się rekordowe ponad 6,6 mln Amerykanów - poinformowało w czwartek federalne Biuro Statystki Pracy (Bureau of Labor Statistics, BLS)

Po zsumowaniu tych danych z 3,3 mln wniosków złożonych w przedostatnim tygodniu marca wynika, że blisko 10 mln Amerykanów straciło pracę od wybuchu epidemii koronawirusa w tym kraju.

Zobacz także

3,3 mln i następnie 6,6 mln to rekordowe liczby od początku zbierania tygodniowych danych o bezrobociu w USA. Poprzedni rekord wniosków odnotowano w 1982 roku - wynosił on 695 tys.

Dane przedstawione w czwartek dotyczą okresu do 27 marca. Przewyższają one większość szacunków ekspertów.

Według analityków banku Goldman Sachs, bezrobocie USA w połowie roku wyniesie około 15 proc. Stany Zjednoczone mają wpaść w recesję, ale w trzecim kwartale gospodarka się odbije.

Czwartkowa sesja na Wall Street ponownie przyniosła dużą zmienność notowań, ale na koniec dnia indeksy zyskały po ponad 2 proc. Rynki analizują najnowsze dane dotyczące rekordowej liczby bezrobotnych w USA. 

Zobacz także

Koronawirus w USA

Łączny bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w USA wynosi ponad 5,1 tys. - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore w stanie Maryland. Więcej osób zmarło do tej pory jedynie we Włoszech i Hiszpanii.

Według prognoz Białego Domu choroba Covid-19 może spowodować od 100 tys. do 240 tys. zgonów w Stanach Zjednoczonych przy zachowaniu obecnych ograniczeń.

Zobacz także

Szczyt epidemii - jak przewidują rządowe modele - ma w USA przypadać na połowę kwietnia. Dzienny bilans ofiar śmiertelnych ma wtedy wynosić ponad 2 tys. osób. Dopiero w czerwcu dobowa liczba zgonów ma spaść poniżej 100.

Gospodarka amerykańska jest sparaliżowana - zamknięte są sklepy, bary i restauracje, firmy upadają, a miliony ludzi tracą pracę. By ratować gospodarkę Kongres przyjął, a prezydent Donald Trump podpisał rekordowy pakiet stymulacyjny o wartości ok. 2,2 bln USD (ok. 10 proc. PKB USA). Sytuacja porównywana jest do Wielkiego Kryzysu czy czasów drugiej wojny światowej. 

RadioZET.pl/PAP