Zamknij

Coraz więcej osób przekazuje 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego

Olga Papiernik
26.02.2018 15:49
anna dymna  1 procent
fot. Darek Redos/East News

- Obserwujemy, że z każdym rokiem coraz więcej podatników przekazuje 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego - mówił w poniedziałek marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Samorząd województwa oraz ambasadorzy akcji "Kocham, wspieram. Mój 1 proc. dla Warmii i Mazur" zachęcają mieszkańców, by przekazywali 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego działających w regionie.

Przekaż 1 proc. na organizacje pożytku publicznego

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin podczas konferencji promującej akcję podkreślił rolę organizacji pozarządowych w regionie. - Obserwujemy, że z każdym rokiem coraz więcej podatników przekazuje 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego, ale widzimy także, jak duża pula pieniędzy, czyli 6 mln zł jest do zagospodarowania - podkreślił marszałek. To kwota, stanowiąca wartość 1 proc. należnego podatku dochodowego od osób fizycznych, która potencjalnie mogłaby jeszcze wpłynąć do organizacji pożytku publicznego.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie Mariusz Pawłowski podał, że na Warmii i Mazurach na 900 tys. podatników w regionie przekazanie 1 proc. zadeklarowała w ub. roku połowa z nich. Kwota ta wyniosła 17,4 mln zł i wzrosła w porównaniu z rokiem 2016 o 1 mln zł. Średnia kwota pochodząca od podatnika z 1 proc. to ok. 40 zł. Do organizacji w regionie wpłynęło 4,5 mln zł.

Podatnicy, którzy nie deklarują 1%

- Wydaje nam się, że grupa osób, która nie deklaruje 1 proc. to podatnicy, którzy są rozliczani przez ZUS, czyli emeryci i renciści. Tym podatnikom wydaje się, że ponieważ osobiście się nie rozliczają, nie mogą już przekazać 1 proc. na organizacje pożytku publicznego. Tak nie jest. Mogą to zrobić dzięki formularzowi PIT OP. Mogą go złożyć osobiście, przez pełnomocnika lub wysłać pocztą czy drogą elektroniczną - wyjaśnił dyrektor Pawłowski.

Arkadiusz Jachimowicz z Rady Organizacji Pozarządowych Warmii i Mazur podał, że w regionie działa 330 organizacji pożytku publicznego. - Zapewniam, że pieniądze im przekazane są dobrze wydatkowane i dobrze zainwestowane. Dzięki pieniądzom z 1 proc. wspierane są hospicja, fundowane są stypendia, wspierane są organizacje harcerskie, przeciwdziałające ubóstwu, niosące pomoc niepełnosprawnym. Apelujemy, by przekazywać 1 proc. organizacjom z regionu, bo są zacne, dobre - apelował.

Seniorzy mogą przekazywać 1%

Ambasador akcji tancerka i jurorka w telewizyjnych programach Iwona Pavlović powiedziała, że w tym roku zaangażuje się w informowanie seniorów o tym, iż mają oni możliwość przekazywania 1 proc. - To grupa niedoceniona, jeśli się dowiedzą, że mogą pomóc innym potrzebującym to mając sami niewielkie dochody chętnie przekażą swój 1 proc. na rzecz organizacji - zaznaczyła.

Zaangażowany w akcję kapitan drużyny siatkarzy Indykpol AZS Paweł Woicki wskazał, że przekazując 1 proc. organizacjom z regionu można mieć pewność, że najlepiej przysłużą się mieszkańcom, bo ich działania widać na co dzień.

- Z niewielkiej naszej kwoty może urosnąć duża kwota, która zmienia życie wielu ludziom - mówił ambasador akcji Paweł Matracki, mistrz świata fryzjerstwa artystycznego.

PAP/Agnieszka Libudzka/OP