Zamknij

Coraz mniej pracowników skarży się na naruszanie ich praw

14.10.2019 14:48
Prawa pracownicze coraz lepiej przestrzegane
fot. Shutterstock/G-Stock Studio (ilustracyjne)

Spóźnienia z wypłatami, nadgodziny czy mobbing. Te problemy coraz rzadziej dotykają polskich pracowników. Jak wskazuje CBOS, pracodawcy poprawili standardy. 

 Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Najnowsza analiza Centrum Badania Opinii Społecznej pozwala stwierdzić, że prawa pracownicze są przestrzegane. Coraz mniej pracodawców unika płacenia składek na ZUS, a pracownicy rzadziej są zmuszani do pracy w nieprzepisowych warunkach – wynika z badania. Utrzymuje się jednak duży odsetek pracowników narzekających na ograniczenie swobody zrzeszania się w związki zawodowe.

Zobacz także

Pracodawcy nie oszczędzają już na przyszłych świadczeniach pracowników. Regularnie odprowadzają składki na ZUS od pełnego wynagrodzenia pracowników. Tak jest w przypadku 90 procent badanych. Ponad dziesięć lat temu składki na ZUS były odprowadzane tylko w przypadku 79 procent pracowników. Nieprawidłowości najczęściej zgłaszane były w sektorze prywatnym, jak wskazują statystyki – w najmniejszych firmach zatrudniających do 9 osób.

Z badań GUS wynika, że sytuacja mikrofirm pozostawia wiele do życzenia. Pomimo wzrostu obrotów najmniejszych podmiotów pensje zatrzymały się na niskim poziomie.

Zobacz także

Pracownicy nie narzekają na nieterminowe wypłaty. 98 procent badanych otrzymuje pensje regularnie. Dla porównania w 2003 roku taki problem nieterminowych wypłat sygnalizowało 11 procent badanych, w tym roku – 2 procent.

Zobacz także

Co siódmy badany pracuje w nadgodzinach bez właściwego wynagrodzenia. Jak wskazano w raporcie, nadgodziny dotyczą często pracowników budżetówki. Chodzi o techników i innych specjalistów średniego szczebla, w tym pielęgniarek i policjantów.
Pracownicy sygnalizują także brak możliwości swobodnego zrzeszania się w związki zawodowe. Co jedenasty badany pracownik najemny deklaruje, że w jego firmie pracownicy są zmuszani do pracy w nieprzepisowych warunkach.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP