Zamknij

Coraz mniej ofert pracy. Gospodarka przegrywa z pandemią

13.11.2020 09:12
kolejka do Urzędu Pracy
fot. Piotr Molecki/East News

Lockdown gospodarki zaczyna mocno dawać się we znaki. Niepewne o swoją przyszłość przedsiębiorstwa przestają szukać nowych pracowników: liczba ofert spadła nawet o 59 procent.

Praca w czasach zarazy może stać się luksusem. Lockdown, nawet ten częściowy, to ogromne koszta dla całej gospodarki i poszczególnych przedsiębiorstw. Część branż została zamknięta lub ograniczona i martwi się teraz przede wszystkim o przetrwanie, rozwój i ekspansje wypierając z planów na najbliższe miesiące.

W związku z tym liczba ogłoszeń o pracę zamieszczanych przez pracodawców gwałtownie zmalała: trwa walka o uratowanie etatów obecnych pracowników i nie ma czasu ani możliwości, żeby myśleć o nowych.

Coraz mniej ofert pracy. Pandemia daje się we znaki przedsiębiorcom

W październiku 2020 roku liczba ofert pracy zmalała w porównaniu do tego miesiąca z 2019 roku o 21 procent. To jednak tylko część obrazu: w niektórych regionach wynik ten jest znacznie gorszy. W Poznaniu na przykład liczba ofert pracy jest niższa o 59 procent.

Zobacz także

To jasny sygnał – pandemia tak bardzo dała się we znaki, że przedsiębiorstwa wchodzą w tryb przetrwania. Marzenia o życiu po zarazie zeszły na dalszy plan, liczy się to co tu i teraz, a sytuacja wcale nie wygląda dobrze.

Zobacz także

Obostrzenia wprowadzone przez rząd dotknęły niemal wszystkich przedsiębiorstw, także tych, które nie zostały zamknięte. Rozkwit przeżywają sklepy internetowe i usługi kurierskie, pozostałe branże muszą liczyć się ze stratami.

Zobacz także

Pandemia zmieniła także zwyczaje Polaków. Wiceminister finansów Piotr Patkowski stwierdził, że dzięki pandemii mamy więcej pieniędzy, gdyż nie mamy ich gdzie wydawać. To zła wiadomość dla gospodarki, jako że środki pozostające w portfelach nie pracują na wyższe PKB.

Zobacz także

Stopa bezrobocia w Polsce od kilku miesięcy praktycznie się nie zmienia i jak chwali się rząd – należy do najniższych w UE. Miejsca pracy udało się ochronić dzięki pomocy z tarcz oraz towarzyszącym im zapisom o konieczności utrzymania zatrudnienia.

Rząd widzi jednak, że ten warunek jest coraz trudniejszy do spełnienia. Z nieoficjalnych informacji wynika, że część przedsiębiorstw objętych zakazem działania zostanie z niego zwolniona, a to może oznaczać redukcję zatrudnienia.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl