Zamknij

Coraz bliższe relacje transportowe ze Słowacją

Olga Papiernik
15.01.2018 19:21
Coraz bliższe relacje transportowe ze Słowacją
fot. Maria Svecova on Unsplash

W Żywcu ministrowie Polski i Słowacji podpisali Wspólne Oświadczenie w zakresie najważniejszych inwestycji transportowych na polsko-słowackim pograniczu. W podpisanym 15 stycznia 2018 r. memorandum potwierdzono po stronie polskiej: budowę obejścia Węgierskiej Górki, realizację szlaku Via Carpatia, modernizację drogi krajowej nr 87 na odcinku Nowy Sącz - Piwniczna Zdrój - granica państwa, poprawę stanu infrastruktury kolejowej na odcinku Katowice - Bielsko-Biała - Zwardoń - granica państwa i budowę nowej linii kolejowej Podłęże - Szczyrzyc -Tymbark/Mszana Dolna.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

- Dokument oficjalnie potwierdza nasze działania dla infrastruktury na tym obszarze i ukierunkowuje realizowane priorytety w nadchodzących latach. Efekty podjętych wspólnie działań pozwolą na pełne otwarcie pogranicza dla transportu, zlikwidują wąskie gardła w nieodległym czasie i jeszcze bardziej zbliżą do siebie oba państwa i społeczeństwa, również w wymiarze regionalnym - mówił minister Adamczyk.

- Przykładem skuteczności naszych działań jest wspólna realizacja szczególnie ważnego dla Europy Środkowo-Wschodniej szlaku Via Carpatia, którego inicjatorem był śp. Prezydent Lech Kaczyński - powiedział minister Andrzej Adamczyk. Szlak Via Carpatia pozostaje jednym z najważniejszych priorytetów infrastrukturalnych polskiego rządu.

Zobacz także

Minister Adamczyk wyraził nadzieję, że wypracowane zostanie kompleksowe rozwiązanie w sprawie jednolitych warunków prawnych dla organizacji transgranicznych przewozów autobusowych o zasięgu lokalnym, a także utworzone zostaną nowe trasy kolejowe łączące Polskę i Słowację, w szczególności przez przejście graniczne Muszyna - Plaveč.

- W naszych relacjach jest to bardzo ważne miejsce, ponieważ po oddaniu do użytku nowej linii kolejowej na odcinku Podłęże - Tymbark - Piekiełko będzie ono obsługiwało przyszły towarowy korytarz bursztynowy, który pozwoli na skrócenie o połowę dotychczasowego przejazdu z Krakowa czy Zakopanego - powiedział minister Adamczyk.

Podczas spotkania minister Adamczyk poinformował o ogłoszeniu przetargu na budowę odcinka drogi ekspresowej S1 – obejścia Węgierskiej Górki. Odcinek ten będzie częścią łączącego Polskę i Słowację transgranicznego szlaku S1-D3.

PAP/OP