Zamknij

Condor w rękach LOT. Rząd kupił niemieckie linie lotnicze

24.01.2020 11:59
Condor przejęty przez LOT. Polska kupiła niemieckie linie lotnicze
fot. Markus Mainka/Shutterstock (ilustracyjne)

Polska Grupa Lotnicza przejmuje największą niemiecką wakacyjną linię lotniczą Condor Air - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej linia była częścią brytyjskiego biura podróży Thomas Cook, która zbankrutowała w ubiegłym roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

- Awans naszego kraju do krajów dojrzałych, do rynków rozwiniętych (...) nie jest przypadkiem. Również polskie firmy przejmują potężne firmy zagraniczne - dodał Morawiecki.

Linie wakacyjne Condor to - jak podkreślił - największe tego typu linie w Niemczech. - Bardzo odważny, ale zarazem rozważny ruch Polskich Linii Lotniczych LOT - podkreślił szef rządu.

Transakcja kupna niemieckich linii lotniczych ma się dokonać do końca kwietnia tego roku.

Dotąd to firmy zagraniczne przejmowały cenne polskie aktywa - my odwróciliśmy ten trend

Mateusz Morawiecki

Z kolei Jacek Sasin - minister aktywów państwowych - zaznaczył, że Condor Air posiada ok. 60 samolotów i przewozi prawie 10 mln pasażerów rocznie. - Jeśli zestawimy to z danymi naszego przewoźnika, to PLL LOT podwoiły swoje możliwości, zarówno sprzętowe jak i liczbę pasażerów - zaznaczył

Zobacz także

Condor miał kilku chętnych 

Z nieoficjalnych jeszcze informacji "z kręgów prowadzących negocjacje", do których dotarła agencja dpa, wynika, że LOT wygrał rywalizację o Condora z kilkoma innymi inwestorami, m.in. z amerykańskim funduszem Apollo i brytyjskim Greybull. 

LOT przejmując linie lotnicze Condor uratuje niemieckie przedsiębiorstwo przed upadkiem, które groziło mu po plajcie najstarszego biura turystycznego świata Thomas Cook.

Zarejestrowane we Frankfurcie nad Menem linie lotnicze Condor, należące od 2009 roku do Thomasa Cooka, przetrwały plajtę właściciela tylko dzięki finansowej pomocy państwa niemieckiego w wysokości 380 mln euro.

Zobacz także

Condor, to największa wakacyjna linia lotnicza w Niemczech; jest ważnym partnerem dla niemieckich biur podróży, zatrudnia około 5 tys. osób i operuje ok. 60 samolotami.

Polska Grupa Lotnicza (PGL) w 100 proc. należy do Skarbu Państwa i jest nadzorowana przez Prezesa Rady Ministrów. W skład PGL wchodzą LOT, LOT AMS, LS Airport Services. 

RadioZET.pl/PAP