Zamknij

Condor domaga się odszkodowania od PGL za nieprzejęcie linii

10.11.2020 10:10
Condor domaga się odszkodowania od PGL za nieprzejęcie linii
fot. gopixa/Shutterstock (ilustracyjne)

Aż 55,8 mln euro, czyli około 250 mln złotych - tyle od Polskiej Grupy Lotniczej domaga się niemiecka linia lotnicza Condor. Sprawa dotyczy nieudanej transakcji zakupu przewoźnika, czym jeszcze kilka miesięcy temu chwalili się politycy PiS-u.

Condor, niemiecka linia lotnicza, złożyła pozew przeciwko Polskiej Grupie Lotniczej o zapłatę odszkodowania - wynika ze sprawozdania finansowego PGL za 2019. Jak dodano, pozew wpłynął we wrześniu do PGL.

Polska Grupa Lotnicza, spółka w 100 proc. należąca do Skarbu Państwa, ogłosiła pod koniec stycznia tego roku podpisanie umowy przejęcia niemieckiej linii Condor. Transakcja miała być sfinalizowana do końca kwietnia 2020 roku, po uzyskaniu niezbędnych zgód organów antymonopolowych. W połowie kwietnia br. Polska Grupa Lotnicza poinformowała linię lotniczą Condor o odstąpieniu od transakcji zakupu spółki.

Rząd PiS odstąpił od zakupu Condora. Jakie odszkodowanie?

Jedenaście miesięcy temu premier Mateusz Morawiecki i inni czołowi politycy PiS-u nie kryli satysfakcji z zapowiedzi zakupu linii Condor. - Skuteczna ekspansja naszych firm na rynki zagraniczne obrazuje siłę i rozpęd polskiej gospodarki (...) Pokazujemy, że awans naszego kraju do rynków rozwiniętych nie jest przypadkiem – komentował premier.

Zobacz także

Jednak zaledwie dwa miesiące później, w marcu tego roku, z całą siłą uderzyła pandemia koronawirusa i cała branża lotnicza znalazła się na granicy opłacalności. 

"Ze względu na odpadnięcie podstaw umowy (...) spowodowane kryzysem wywołanym COVID-19 oraz brak spełnienia niektórych warunków umowy inwestycyjnej w dniu 13 kwietnia 2020 r. spółka odstąpiła od umowy inwestycyjnej" - napisano w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Polskiej Grupy Lotniczej za okres zakończony 31 grudnia 2019 roku.

Jak napisano w sprawozdaniu, w opinii zarządu odstąpienie przez spółkę od mowy "było w pełni skuteczne, a posiadana opinia prawna wskazuje na brak podstaw prawnych do kwestionowania przez stronę niemiecką zarówno skuteczności, jak i zasadności odstąpienia".

Zobacz także

Dodano, że 31 lipca tego roku spółka uzyskała informację o złożeniu przez CFG (linia lotnicza Condor Flugdienst GmbH - PAP) pozwu przeciwko spółce o zapłatę odszkodowania. Następnie 3 września do spółki wpłynął pozew, "w którym wstępna wartość przedmiotu sporu została wskazana na kwotę 55 813 644,14 EUR" - wskazano.

Jak dodano, zdaniem CFG "spółka naruszyła zobowiązania wynikające z umowy inwestycyjnej i odmówiła wywiązania się ze swoich obowiązków wynikających z tej umowy".

"Po wstępnej analizie pozwu, zdaniem zarządu nie ma podstaw do zmiany stanowiska odnośnie skuteczności odstąpienia przez spółkę od umowy inwestycyjnej, a pozew jest nieuzasadnioną próbą uzyskania przez CFG nienależnego świadczenia" - napisano w sprawozdaniu.

Zobacz także

W związku z planowaną transakcją zakupu udziałów w CFG, 16 stycznia 2020 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGL wyraziło zgodę na zawiązanie spółki celowej na prawie niemieckim o kapitale zakładowym 25 tys. euro. 

RadioZET.pl/PAP