Zamknij

Coca-Cola przejmuje największą sieć kawiarni w Wielkiej Brytanii

Olga Papiernik
31.08.2018 12:06
kawiarnia
fot. Fabian Blank on Unsplash

Coca-Cola Company przejmie firmę Costa Ltd., działającą w ponad 30 krajach. Transakcja szacowana jest na 5,1 mld dol. - podaje business insider.

Tym samym Coca-Cola chce podbić nowy segment - gorących napojów. - Costa daje Coca-Coli nowe możliwości i wiedzę w dziedzinie kawy, a nasz system może stworzyć możliwości rozwoju marki Costa na całym świecie - mówi James Quincey, CEO Coca-Coli, cytowany w komunikacie.

Dziś zrobiliśmy kolejny ważny krok w kierunku zostania firmą zajmującą się produkcją napojów - podała firma.

Coca-Cola osiągnęła ostateczne porozumienie w sprawie przejęcia firmy Costa Limited, która ma siedzibę w Wielkiej Brytanii i prowadzi działalność w dużej części Europy, Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji i Pacyfiku.

Dlaczego Costa? I dlaczego teraz?

- Zacznijmy od najprostszego pytania, dlaczego teraz. To dlatego, że kawa pomaga nam dostać się na rynek gorących napojów. Kawa to jedna z najszybciej rosnących kategorii napojów na świecie, wynosząca 6%. Jest to również kategoria z wieloma różnymi elementami, od automatów do kawy, przez pieczenie i mielenie, aż po kapsułki - mówi James Quincey.

Krótko mówiąc, kawa to wielki biznes z wieloma formatami. To także niezwykle rozdrobniony biznes. Żadna firma na świecie nie ma silnego przyczółka we wszystkich częściach kawy, a to obejmuje takżę Coca-Colę. Mamy świetne marki, takie jak nasza gotowa do picia linia kawy Georgia w Japonii, ale Coca-Cola nie ma szerokiego, globalnego portfolio w tej rosnącej kategorii - tłumaczy J. Quincey.

Zagłosuj

Czy pijesz kawę w kawiarniach?

Liczba głosów:

Dzisiaj, wraz z rozwojem kawy i gorących napojów, ważniejsze niż kiedykolwiek jest to, że Coca-Cola dokonuje poważnych i znaczących inwestycji w tę kategorię, ponieważ jest to właściwe, aby podawać konsumentom większą ilość napojów, które chcą.

- Tak więc, Coca-Cola i Costa mają niezwykle komplementarne przedsięwzięcia. Costa oferuje Coca-Coli najlepsze możliwości tworzenia wartości w kawie. Możemy być razem lepsi. To nie jest przejęcie, w którym szukamy miejsc, w których można zaoszczędzić na kosztach. Kupujemy Costa, aby rozwinąć biznes i nasz udział w tej kategorii. Są to czasy niezwykle szybkich zmian w naszej branży. Jestem podekscytowany tym, że Costa może pomóc Coca-Coli stać się jeszcze lepszą - razem, Coca-Cola i Costa zrobią kolejny wielki krok jako firma produkująca napoje - mówi James Quincey.

Finał przjęcia Costa przez Coca-Colę ma nastąpić w pierwszej połowie 2019 roku.

THE COCA-COLA COMPANY/businessinsider/OP