Zamknij

Coca-Cola nie zamierza rezygnować z plastiku

29.01.2020 16:27
Coca-Cola nadal w plastikowych butelkach
fot. monticello/Shutterstock (ilustracyjne)

Coca-Cola, jeden z największych producentów napojów na świecie, nie zamierza rezygnować z używania plastiku. Taka deklaracja koncernu wywołała krytykę, zwłaszcza wśród aktywistów na rzecz środowiska.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos Bea Perez, wiceszefowa Coca-Coli ds. komunikacji, odniosła się do kwestii ograniczenia plastiku. Słodki napój produkowany przez firmę można nabyć przede wszystkim właśnie w takich opakowaniach. 

Coca-Cola: klienci nadal chcą plastiku

Perez powiedziała w rozmowie z BBC, że klienci Coca-Coli lubią plastikowe butelki, ponieważ są lekkie i można je ponownie zamknąć. Jej zdaniem używanie tylko aluminiowych oraz szklanych opakowań może tylko zwiększyć ślad węglowy, jaki zostawia po sobie firma.

Zobacz także

Biznes nie będzie dalej działał, jeśli nie zgodzimy się z klientami

Bea Perez

Jednocześnie Coca-Cola zapowiedziała, że do 2030 roku co najmniej połowa produkowanych przez koncern plastikowych butelek będzie nadawać się do ponownego wykorzystania.

Deklaracja Perez pojawiła się w momencie, kiedy większość koncernów wycofuje użycie plastiku ze swojej oferty np. sieć lokali fast-food McDonald's. 

Co klienci sądzą o plastikowych butelkach?

W odpowiedzi na słowa wiceszefowej Coca-Coli, austriacki oddział Greenpeace zorganizował happening na terenie jednej z fabryk koncernu. Aktywiści organizacji ekologicznej ustawili stos zużytych plastikowych butelek, które wydostawały się z ustawionej specjalnie rury. 

Zobacz także

Tylko w samej Austrii co godzinę około 300 tys. butelek opuszcza fabrykę (Coca-Coli - przyp. red.). To nie tylko ogromne marnotrawstwo zasobów. Odpady z tworzyw sztucznych stanowią również duże zagrożenie dla zwierząt i środowiska" - argumentowało Greenpeace na Instagramie.

Z kolei magazyn "Fobes" przytoczył wyniki sondaży firmy badawczej Piplsay. Zapytała ona ponad 32 tys. Amerykanów co myślą o plastikowych butelkach Coca-Coli.  

Okazało się, że 51 proc. ankietowanych kupiłoby słodki napój, nawet jeśli byłby sprzedawany w cięższym opakowaniu. Natomiast zdaniem 42 proc. badanych Coca-Cola powinna przejść na bardziej ekologiczną produkcję, używając butelek szklanych i aluminium. 

Zdecydowana większość, bo aż 64 proc. Amerykanów, jest zdania, że koncerny pokroju Coca-Coli powinny robić znacznie więcej dla środowiska naturalnego. Tylko 10 proc. badanych uznało dotychczasowe działania ekologiczne firmy za wystarczające.

BBC przypomniało, że Coca-Cola została uznana za najbardziej zanieczyszczającą odpadami markę świata w 2019 roku, według audytu organizacji pozarządowej Break Free from Plastic.

Zobacz także

RadioZET.pl/Forbes/BZV.at/BBC