Zamknij

Coca-Cola ma sposób na podatek cukrowy. Koniec z piciem „odrdzewiacza”

07.07.2021 12:20
butelki Coca-Coli
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Opłata cukrowa stanowi dużą motywację dla producentów, żeby obniżyć zawartość cukru w produktach. Zmiany zapowiadają nawet giganci: Coca-Cola zmodyfikuje receptury napojów. Wszystko po to, żeby znalazło się w nich ogółem 10 procent mniej cukru do 2025 roku.

Opłata cukrowa wywołała szok u klientów. Z dnia na dzień ceny napojów w sklepach wzrosły nawet o 40 procent. Opłata stanowi znaczne obciążenie dla producentów: Jak zdradził właściciel marki Hellena, od wartego 20 milionów złotych cukru użytego w napojach trzeba było odprowadzić 150 mln zł podatku.

Części producentów udało się rozwiązać problem i wrócić do poziomu cen sprzed opłaty cukrowej zmieniając recepturę oraz zmniejszając pojemność butelek. Zmiany w składzie swoich napojów zapowiedziała także Coca-Cola.

Coca-Cola zmieni recepturę. 600 mln łyżeczek cukru mniej do 2025 roku

Deklarowane przez producenta Coca-Coli zmiany w składach napojów mają zmniejszyć zawarty w nich cukier o 10 procent. Zmiany dotyczyć będą wszystkich produktów, a więc między innymi także Fanty i Sprite. Deklarowana redukcja dotyczy ogółem wszystkich napojów z portfolio Coca-Coli. 

Gdy po 1 stycznia 2021 roku cena za butelkę Coca-Coli czy Pepsi wzrosła nawet powyżej 10 zł, błyskawicznie pojawiły się pomysły na jej ominięcie. Najśmielszym i cieszącym się największym zainteresowaniem był koncept sprowadzania Coca-Coli z Czech jako odrdzewiacza. Pozwoliłoby to uniknąć opłaty cukrowej, jako że ta płacona jest tylko od napojów pitnych.

Sama korporacja do takiego pomysłu podchodziła z rezerwą, podkreślając że działa zgodnie z prawem. Opłata cukrowa skłoniła jednak Coca-Colę do zmiany receptury.

Rządzący zarzekają się, że podatek od cukru ma pełnić funkcję prozdrowotną, a nie fiskalną. Zmniejszenie konsumpcji cukru ze względu na odstraszające konsumentów ceny mają poprawić ogólny stan zdrowia społeczeństwa i zmniejszyć koszty funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

Coca-Cola wyliczyła, że dzięki modyfikacji receptury w butelkach, które trafią do polskich konsumentów, znajdzie się 600 mln łyżeczek cukru mniej.

Koncern zmieniał już recepturę swoich produktów, żeby uczynić je zdrowszymi. Od 2016 roku ilość cukru w Fancie zmniejszyła się o 25 procent, a w Sprite o 33 procent.

RadioZET.pl/money.pl