Zamknij

Co z obostrzeniami w autobusach? "Niemożliwe do zrealizowania"

08.12.2021 10:50
Co z obostrzeniami w autobusach? Niemożliwe do zrealizowania
fot. Piotr Molecki/East News

Szef wrocławskiego MPK nazwał nowe obostrzenia „fikcyjnymi i niemożliwymi do zrealizowania”. Krzysztof Balawejder odniósł się do wskazanego przez rządzących limitu podróżnych do 75 proc. w transporcie zbiorowym. Zaapelował do ministra zdrowia o rewizje stanowiska w tym zakresie.

Lockdown był jednym z największych ciosów dla polskiej gospodarki. Przedsiębiorcy oraz szefowie publicznych instytucji z niepokojem patrzą więc na kolejne obostrzenia wprowadzane przez rząd z powodu rosnącej liczby zakażeń. Czwarta fala doprowadziła do kolejnego zaostrzenia restrykcji. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zmiany w szczepieniach. Mają być obowiązkowe od 1 marca 2021 roku dla pracowników służby zdrowia, wojskowych oraz nauczycieli.

Obostrzenia w transporcie miejskim od 15 grudnia 2021

Wśród nowych obostrzeń politycy wymienili limit podróżnych do 75 proc. w transporcie zbiorowym, który ma obowiązywać od 15 grudnia 2021. Ten pomysł krytykuje prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder, nazywając go fikcyjnym i niemożliwym do zrealizowania.

Trudno odnosić się do szczegółów zapowiadanych regulacji, ponieważ po raz kolejny dowiadujemy się o nich w pierwszej kolejności z konferencji prasowej, a nie z projektu rozporządzenia. Mamy do czynienia z działaniami populistycznymi, które nie mają oparcia w naukowych danych dotyczących rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zgodnie z badaniami zagranicznych naukowców (z krajów takich jak Niemcy czy Francja) transport publiczny jest i był bezpieczny. Zasadność ogłoszonych we wtorek obostrzeń jest zatem, delikatnie mówiąc, wątpliwa

Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław

Kto będzie odpowiedzialny za pilnowanie limitów pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej? Szef wrocławskiego MPK nie wyobraża sobie, żeby odpowiadali za to kierujący pojazdami. - Powtarzam, ich podstawowym i najważniejszym zadaniem jest bezpieczne prowadzenie pojazdu – podkreślił Balawejder.

Prezes MPK Wrocław wskazuje problemy, które realnie nie pozwolą zrealizować nowych wytycznych rządu. Podkreślił, że przewoźnicy nie dysponują zapasowymi autobusami czy tramwajami, w których można by pomieścić wszystkich pasażerów, stosując się do ogłoszonego limitu: „Pamiętajmy bowiem, że obecnie nie mamy do czynienia z żadnym lockdownem, a liczba pasażerów komunikacji miejskiej dochodzi do poziomu sprzed pandemii”.

RadioZET.pl/PAP/Agata Tomczyńska