Zamknij

Polsko-amerykańska umowa w sprawie 5G podpisana. Co to oznacza?

03.09.2019 12:45
Co to jest sieć 5G? Porozumienie podpisane
fot. Piotr Molecki/East News

Premier Mateusz Morawiecki i wiceprezydent USA Mike Pence podpisali deklarację dotyczącą bezpieczeństwa budowania sieci 5G.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Polska i Stany Zjednoczone deklarują pragnienie wzmocnienia współpracy w zakresie 5G – podano we „Wspólnej Deklaracji USA i Polski na temat 5G”.

Jak głosi deklaracja, sieć 5G będzie miała fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego. Podpisany przez strony dokument zawiera ogólne postanowienia w sprawie nowej technologii. Wciąż pod znakiem zapytania pozostaje kwestia wyboru operatora.

Musimy powrócić do kwestii badań naukowych w tym zakresie, tworzenia ram bezpieczeństwa dla nowej sieci telefonii komórkowej i w końcu docelowo trzeba będzie również wybrać dostawcę, a jak wiemy, to też budzi pewne kontrowersje.

- mówił rzecznik rządu Piotr Müller.

Polski rząd stawia na szwedzkiego Ericssona. Morawiecki w czasie wizyty w Szwecji wyraził przekonanie, że firma jest już zdecydowana, by zainwestować w Polsce. Premier miał rozmawiać o tym z prezesem Ericssona. Jak stwierdził, został poinformowany o zakresie inwestycji, lecz „to do firmy należy ich ujawnienie”.

Zobacz także

– To są miejsca pracy wiążące się z wysoką wartością dodaną dla polskich specjalistów, inżynierów, w obszarze przyszłości, rewolucji 4.0. 5G to na pewno jeden z kierunków strategicznych, który będziemy rozwijać – oświadczył szef polskiego rządu.

Ogólny charakter podpisanego porozumienia pozostawia pod znakiem zapytania ewentualne uczestnictwo sieci Huawei. Plany wykluczenia firmy to pokłosie głośnej afery szpiegowskiej z udziałem Huawei. Choć w deklaracji nie ma ani słowa o takim zamiarze, władze USA obawiają się współpracy z firmą ze względu na ryzyko szpiegowania innych państw przez wywiad chiński.

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy, intensywnie rozwijany standard telekomunikacyjny. Ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G. Taka technologia ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy (Internet of Things – IoT), usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

RadioZET.pl/PAP