Zamknij

Co robią Polacy, gdy są coraz bogatsi

Olga Papiernik
14.03.2018 11:46
kobieta, pracuje
fot. Janko Ferlič on Unsplash

Minęło 25 lat obecności funduszy inwestycyjnych w Polsce. Fundusze zgromadziły ponad 280 mld zł, a ilość inwestujących w takiej formie to 2,5 mln osób.

- 30 lat temu kiedy wchodziła w życie tzw. ustawa Wilczka zaczęła się era wolności gospodarczej, PKB wynosił wówczas około 6 tys. USD na jednego mieszkańca. Obecnie jest to ponad 15 tys. USD. Bogactwo Polaków miało jednak zupełnie inną strukturę majątku, który był gromadzony - mówi Adam Wolski, RDM Wealth Management. - Wielu ludzi nie miało pomysłu jak wykorzystać ten okres wdzierającej się do kraju transformacji gospodarczej i jak pomnażać swój kapitał. Pięć lat później pojawiła się na to szansa, którą były fundusze inwestycyjne.

Spoglądając na wyniki wielu funduszy inwestycyjnych oraz porównując je do samych indeksów giełdowych, na których fundusze były oparte, tylko część z nich wykorzystało swoją szansę, a wraz nimi dobrze zarobili ich klienci. 

- Porównując natomiast wyniki najstarszego indeksu warszawskiej giełdy WIG, który startował z poziomu 1000 punktów a dziś notuje ponad 60 000 punktów wielu klientów może odczuć pewien niedosyt. Wyobrażając sobie fundusz inwestycyjny naśladujący indeks WIG klient powinien zarabiać przez ten okres rocznie 230 proc. - komentuje A.Wolski. - Ten temat jest już jednak zamknięty a pytanie, które nasuwa się dziś to jak będzie wyglądał ten rynek w najbliższej dekadzie bądź za 20 lat.

Według badania Polityka Insight na pewno nastawić się należy na zmianę struktury oszczędności społeczeństwa wynikającą z takich czynników jak demografia, wzrost zamożności społeczeństwa czy dziedziczenie majątku.

Szacuje się iż w chwili obecnej ponad połowę majątku w portfelach Polaków stanowią mieszkania, a ich wartość to średnio około 380 tys. zł. Inne aktywa to np. depozyty bankowe, które średnio wynoszą około 177 tys zł. Posiadamy również papiery wartościowe, fundusze inwestycyjne czy przedmioty wartościowe. 

Za 20 lat struktura tego portfela ulegnie zmianie. Dziedzicząc aktywa w postaci mieszkań czy udziałów w przedsiębiorstwach oraz uwzględniając zmiany demograficzne, majątek będzie może przyjąć inną formę zarządzania nim.

Należy również wziąć pod uwagę bogacenie się społeczeństwa. Może bowiem okazać się iż za 20 lat majątek Polaków zwiększy swoją nominalną wartość o ponad 100 proc., a uwzględniając inflację i tak będzie to około 70 proc.

MarketNews24/OP