Zamknij

Kosmetyki, ubrania, hulajnoga. Co może być kosztem podatkowym?

07.11.2019 16:30
Co można wliczyć w koszty podatkowe. Prowadzenie bloga a podatki
fot. Shutterstock/Stokkete (ilustracyjne)

Kolejny wyrok sądu potwierdza tezę, że jeśli ktoś prowadzi firmę, wszystko może wpisać w koszty i zaoszczędzić przy rozliczeniu podatku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jeśli urząd nie kwestionuje, że ktoś prowadzi firmę, nie może mu hurtowo wyrzucić z kosztów wszystkich wydatków – wynika z wyroku NSA, o którym pisze „Rzeczpospolita”.

Zgodnie takim orzecznictwem, odliczyć można koszty nowych kosmetyków, odzieży czy perfum. Sprawa dotyczyła bowiem blogerki, która zarabia na publikowaniu filmów w internecie.

Zobacz także

Jak czytamy w dzienniku, co do zasady skarbówka uważa, że gdy bloger wydaje pieniądze na kosmetyki, ubrania czy inne gadżety, nie może ich wrzucać w koszty firmy. Sąd miał jednak inne zdanie i ocenił, że każdy zasadność każdego wydatku pod kątem podatkowym należy ocenić indywidualnie.

 Kosztami uzyskania przychodów (z ustawowymi wyjątkami) są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów

art.22 ustawy o PIT

W jednej z interpretacji podatkowej urzędnicy przyjrzeli się sprawie blogerki modowej, która chciała założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Miała założyć bloga, który stanie się jej źródłem przychodów. W jaki sposób można zarobić na recenzowaniu kosmetyków czy gadżetów? Blogerka chciała zyskać na udostępnianiu powierzchni reklamowej na swoim blogu, a także na pisaniu tekstów sponsorowanych. Uważała, że wszystkie wydatki związane z prowadzeniem bloga, w tym na zakup: ubrań, biżuterii, kosmetyków, perfum, fotografii, filmów i innych treści, będą kosztem jej firmy. Zwłaszcza że nie planuje odsprzedaży towarów. Fiskus uznał jednak, że takie wydatki mają charakter osobisty  i nie są kosztem podatkowym.

Zobacz także

 Sądy nie podzieliły zdania skarbówki i uznały, że skoro uznaje, że blogerka ma firmę, czyli uzyskuje przychody z działalności gospodarczej, to fiskus powinien pod tym kątem ocenić też jej wydatki.

Wyrok NSA to zdecydowanie głos rozsądku wobec fiskalnego podejścia do źródeł zarobkowania w XXI w. W dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi, że wiele aktywności zarobkowych ma swoje źródło w internecie. Jeżeli mają one charakter odpłatny i zorganizowany, jak w tej sprawie, stanowią działalność gospodarczą z wszystkimi konsekwencjami

– komentuje doradca podatkowy Krzysztof J. Musiał dla „Rzeczpospolitej”.

To nie pierwsza decyzja w sprawie nieoczywistych kosztów podatkowych. Wcześniej Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej odpowiedział na interpretacje w sprawie wliczenia w koszty podatkowe hulajnogi elektrycznej.

W interpretacji czytamy, że wydatek na zakup hulajnogi, która będzie używana przez podatnika tylko dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, może być bezpośrednio zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. W związku z tym zakup odzieży, kosmetyków, czy hulajnogi może stanowić koszt podatkowy.

Zobacz także

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”