Zamknij

Co dziesiąty Polak żyje w zadłużonym mieszkaniu

Olga Papiernik
19.11.2018 12:58
mieszkanie
fot. Grant on Unsplash

Na zachodzie Europy kupno mieszkania czy domu na kredyt jest właściwie normą. Podobnie jest w Stanach Zjednoczonych. W Polsce odsetek populacji mieszkającej w nieruchomościach obciążonych kredytem lub pożyczką na koniec 2017 roku stanowił zaledwie 11%.

W Holandii 60% osób żyje w obciążonych mieszkaniach

Największy odsetek osób mieszkających w nieruchomościach obciążonych zadłużeniem w Unii Europejskiej występuje w Holandii. W tym kraju na koniec ubiegłego roku sześciu na dziesięciu obywateli mieszkało w domu lub mieszkaniu pod które zaciągnięto kredyt hipoteczny lub pożyczkę. W Szwecji ponad połowa społeczeństwa mieszka w kredytowanych nieruchomościach. Odsetek przekraczający 40% występował jeszcze w Danii, Belgii i Finlandii. Wysoko w zestawieniu znajduje się reprezentacja Skandynawii. Powyżej średniej dla całej Europejskiej Wspólnoty – która wynosi niecałe 25% - plasowały się również Portugalia, Francja, Hiszpania oraz Niemcy.

Odsetek populacji mieszkającej we własnych nieruchomościach mieszkaniowych, na które zaciągnięto kredyt hipoteczny lub pożyczkę

mieszkanie z dlugiem

Opracowanie EMMERSON Realty S.A. na podstawie danych Eurostatu.

Polacy wystrzegają się kredytu

W porównaniu do krajów zachodniej i północnej części starego kontynentu, Europa środkowa jawi się, jako nader konserwatywne miejsce. Przynajmniej jeśli chodzi o kupno nieruchomości na kredyt. Mieszkańcy większości krajów naszego regionu mają zdecydowanie inne podejście do zaciągania zobowiązań w bankach, niż ich zachodni sąsiedzi. „Nie jest żadną tajemnicą, że również Polacy, jeśli nie muszą, to wolą nie zadłużać się w banku lub innej instytucji finansowej.” – wskazuje Jarosław Mikołaj Skoczeń z EMMERSON Realty S.A. „Polacy wolą najpierw wykorzystać posiadane oszczędności, a dopiero gdy tych zabraknie wówczas sięgają po kredyt lub pożyczkę” – dodaje ekspert.

Potwierdzają to dane Eurostatu. W Polsce około 73% społeczeństwa mieszka we własnych mieszkaniach, w których księgach wieczystych na próżno szukać wpisu mówiącego o ciążących na nich kredycie czy pożyczce. Podobny odsetek można zaobserwować na Litwie i Łotwie. Z kolei w Chorwacji, Bułgarii i Rumunii udział obywateli, którzy zamieszkują obciążone długiem nieruchomości jest jednocyfrowy. Fakt iż obecnie w Polsce i innych krajach naszego regionu odsetek osób, które mieszkają w nieruchomościach z kredytem lub pożyczką jest mniejszy, niż w drugiej części kontynentu, wynika poniekąd z zaszłości historycznych.

Jarosław Mikołaj Skoczeń z EMMERSON Realty S.A. zaznacza, że taki stan rzeczy jest powiązany z rozwojem sektora finansowego - „w naszej części Europy w pełni komercyjna działalność instytucji finansowych rozpoczęła się dopiero po 1989 roku. W Polsce szalejąca w latach 90tych inflacja powstrzymywała jednak rozwój rynku kredytów hipotecznych. Na dobrą sprawę zaczął on rosnąć dopiero po 2000 roku, kiedy udało się zbić inflację z dwu do jednocyfrowych poziomów.”

EMMERSON Realty/OP