Zamknij

Co dalej z mieszkaniami dla młodych? Propozycje Dudy i Trzaskowskiego

02.07.2020 21:13
Co dalej z rynkiem mieszkaniowym? Oto wizja Dudy i Trzaskowskiego
fot. Dziurek/Tomasz Warszewski/shutterstock

Rynek nieruchomości i dostępność mieszkań dla młodych to wyzwanie dla przyszłego prezydenta. 12 lipca Polacy zdecydują, kto nim zostanie i podejmie się tego działania. Oto propozycje mieszkaniowe Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego.

Rynek nieruchomości jest często nieosiągalny dla większości młodych osób. Wysoki wkład własny wymagany przez banki uniemożliwia im zaciągnięcie kredytu hipotecznego, przez co zakup mieszkania pozostaje w sferze marzeń.

Jaki plan na zmiany na rynku nieruchomości mają kandydaci na prezydenta, którzy już 12 lipca wystartują w drugiej turze wyborów? Funkcjonujący od 2017 roku program Mieszkanie plus wymaga usprawnienia, o czym mówi sam prezydent Duda. Rafał Trzaskowski proponuje alternatywę.

Co z mieszkaniami dla młodych? Propozycje Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego

Mieszkanie plus do poprawki

W programie Andrzeja Dudy czytamy o deklaracji kontynuowania bieżących programów, także programu Mieszkanie plus. Rząd ogłosił ten program cztery lata temu, a budowa mieszkań ruszyła w 2017 roku. Na czym to polega? Osoby korzystające z programu Mieszkanie Plus mogą wynajmować mieszkanie lub wybrać najem ze stopniowym dochodzeniem do własności mieszkania.

Zobacz także

Jak po trzech latach działa rządowy program? Serwis OKO Press zalicza jego realizację do listy porażek prezydenta Dudy. Jak czytamy, w połowie ubiegłego roku wybudowanych było mniej niż 900 mieszkań. Sam prezydent stwierdził w jednym z wywiadów z PAP, że program wymaga poprawy.

Ja na pewno nie będę Polakom składać nie wiadomo jakich obietnic. Zostało zrealizowane 500 plus, jest 300 plus. Oczywiście chciałbym, by lepiej też funkcjonował program mieszkanie plus i nad tym na pewno trzeba pracować

- mówił Andrzej Duda

Powrót programu Mieszkanie dla Młodych i opłacenie wkładu własnego

Rafał Trzaskowski w programie „Kropka nad i” w telewizji TVN mówił o dostępności rynku nieruchomości dla młodych. Jak stwierdził, młodzi mają dziś trudności, szczególnie w dobie koronakryzysu, nie mają pieniędzy na wkład własny, niezbędny przy ubieganiu się o kredyt. Banki zaostrzyły przepisy i wymagają dziś 20 lub nawet 30 procent wartości kredytu na poczet wkładu własnego.

Skrytykował też program Prawa i Sprawiedliwości Mieszkanie Plus.

W programie wyborczym polityka czytamy o obietnicy modernizacji tego programu i o dofinansowaniu do wkładu własnego.

- Złożę projekt ustawy przywracającej dobrze sprawdzony program Mieszkanie dla młodych, na mocy którego młodzi będą mogli liczyć na pokrycie przez państwo wkładu własnego do kredytu – napisał w swoim programie Trzaskowski.

RadioZET.pl