Zamknij

Nowoczesny hosting. W chmurze jest szybciej i bezpieczniej

Redakcja
08.09.2020 13:02
Cloud Hosting
fot. Nazwa.pl

Trudno dziś wyobrazić sobie funkcjonowanie firmy bez strony internetowej. Aby jednak internauci mogli mieć nieprzerwany dostęp do witryny, należy uprzednio zadbać o hosting. Co to oznacza? W najprostszych słowach jest to udostępnienie przez firmę hostingową miejsca na swoich serwerach.

Poprzez „zarezerwowanie” takiego serwera zarówno firmy, jak i osoby prywatne, mogą przesyłać dane, a także utrzymywać strony internetowe, czy konta mailowe. Niektóre firmy oferują takie usługi w tzw. chmurze, co prowadzi do definicji cloudhostingu.

Hosting w chmurze to rozwiązanie na miarę XXI wieku. W przypadku tradycyjnego hostingu, dana strona internetowa umieszczana jest na pojedynczym serwerze, co może ograniczać jej działanie. Cloudhosting jest wyznacznikiem nowej jakości w sieci. Rozwiązanie to pozwala bowiem na szybkie działanie strony internetowej, maksymalną wydajność nawet przy jej dużym obciążeniu, a także mierzoną w ułamkach sekund reakcję na ewentualne awarie.

Jak działa cloudhosting?

Jak w praktyce działa cloudhosting? Prześledziliśmy funkcjonowanie tej usługi na przykładzie firmy nazwa.pl, która zajmuje się rejestracją domen i świadczeniem usług hostingowych. Każda strona internetowa działa w tym przypadku nie na jednym serwerze, lecz nawet na kilkuset. Takie rozwiązanie znacznie przyśpiesza działanie witryny i minimalizuje ryzyko awarii. Innymi słowy, strona działa wydajnie niezależnie od pory dnia i nocy, właśnie dzięki wsparciu większej liczby serwerów.

W gąszczu danych i obszernych zasobów sieci jej cykliczne obciążenie jest powszechnym zjawiskiem. Zarządzaniem właściwą dystrybucją tego obciążenia, w ramach wszystkich serwerów tworzących chmurę nazwa.pl, zajmują się urządzenia zwane load balancerami.

To te urządzenia przydzielają konkretne serwery do obsługi zapytań o daną stronę WWW. Load balancery działają w ułamku sekundy. Tylko tyle czasu potrzebują bowiem na ocenę obciążenia danej maszyny i częstotliwości ruchu na stronie. Po wykryciu zwiększonego ruchu rozkładają go pomiędzy najmniej obciążone serwery w klastrze, czyli grupie powiązanych serwerów, liczącej dziesiątki lub setki pojedynczych maszyn.

Cloud hosting
fot. nazwa.pl

Szybkość przede wszystkim

Co z zapleczem technologicznym? W przypadku cloudhostingu oferowanego przez nazwa.pl sprawne działanie serwerów zapewniają procesory Intel Xeon. Marka ta nie bez powodu kojarzona jest głównie z rozwiązaniami serwerowymi.

Dzieje się tak m.in. za sprawą wysokiego taktowania zegara, pracującego z częstotliwością 5 GHz. Mowa o liczbie operacji, które procesor jest w stanie wykonać w ciągu sekundy. Wartość ta podawana jest właśnie w GHz. Im wyższe taktowanie procesora, tym szybsze może być działanie stron internetowych. Procesor taktowany częstotliwością 1 GHz wykonuje 1 miliard podstawowych operacji w ciągu sekundy. W przypadku Intel Xeon, jak wyżej wskazano, mowa o pięciokrotnie większej liczbie.

Poza sprawnym procesorem, warto zwrócić także uwagę na wydajny dysk. Intel Optane, wykorzystywany na serwerach nazwa.pl, zapewnia szybkie działanie stron internetowych niezależnie od częstotliwości ruchu i obciążenia witryny.

Tradycyjny hosting a chmura

Pojemny dysk i procesor o wysokim taktowaniu zapewniają zatem serwerom sprawne działanie. Warto w tym miejscu nadmienić, że mowa tutaj nie o jednym serwerze, lecz o kilkuset. Mnogość serwerów w chmurze nazwa.pl umożliwia też wyłączanie tych, które nie są w danym momencie używane. Wspomniane wcześniej load balancery rozkładają równomiernie obciążenie między serwerami, dzięki czemu konserwacja czy usuwanie ewentualnych awarii sprzętowych są niezauważalne dla użytkownika. Takie zabiegi nie zakłócają ciągłości działania stron internetowych.

Nie da się na tym przykładzie nie zauważyć przewagi cloudhostingu nad tradycyjnym rozwiązaniem. Wykorzystanie zasobów z setek, a nie jednego serwera, wpływa na moc obliczeniową procesora, czyli na liczbę działań w danej jednostce czasu. Dzięki zwiększonej mocy, przez cały okres świadczenia usług hostingowych, strona WWW może działać sprawnie, bez względu na poziom jej obciążenia. Strony internetowe korzystające z jednego serwera często działają wolniej w zależności od natężenia ruchu użytkowników. Dlaczego? Ponieważ ilość wolnych zasobów na pojedynczym serwerze jest ograniczona. W konsekwencji tradycyjny hosting zapewnia jedynie ułamek możliwości, jakie oferuje chmura składająca się z setek maszyn.

Gdy brakuje mocy

Czy w cloudhostingu moc obliczeniowa procesorów może być niewystarczająca? Wyżej opisane mechanizmy radzą sobie z takimi brakami w sposób nieodczuwalny przez użytkownika. Gdy potrzebna jest dodatkowa moc obliczeniowa, kolejne serwery dołączane są do chmury, a load balancery automatycznie przekierowują na nie część ruchu.

Gdy natężenie ruchu maleje, load balancery ponownie zajmują się porządkami na serwerach i rozmieszczają na nich obciążenie. Wówczas, w trosce o mniejsze zużycie prądu, można znów odłączyć niektóre serwery.

Czy cloudhosting jest bezpieczny?

Prawidłowemu działaniu stron w cloudhostingu mogłaby zagrażać jedynie całkowita awaria nośników danych w macierzach dyskowych. Cloudhosting w nazwa.pl zabezpieczony jest przed tego typu katastrofą. W jaki sposób?

Wszystkie elementy chmury nazwa.pl są zduplikowane. Chodzi tutaj o podwójne tory zasilania, podwójne zasilacze w każdym urządzeniu, połączenia sieciowe i load balancery. Warto również podkreślić, że dane gromadzone w macierzach dyskowych w jednej lokalizacji są synchronizowane z Centrami Danych w innych miejscach. Ponieważ są one połączone światłowodowo i przesyłają dane z prędkościami do 200 Gbps, synchronizacja zapewnia rzeczywistą ochronę danych i nieprzerwane działanie usług również w razie czasowej niedostępności jednego z Centrów Danych. Przy takich zabezpieczeniach, nawet przy poważnych awariach, wszystkie dane w cloudhostingu pozostają bezpieczne.

O bezpieczeństwie i jakości usług świadczą też niezbędne dziś certyfikaty ISO. Spółka nazwa.pl, dostawca cloudhostingu, posiada certyfikat ISO 27001:2017. Co więcej, wdrożenie najwyższych standardów bezpieczeństwa potwierdził także audyt związany z uznaniem nazwa.pl przez Ministerstwo Cyfryzacji za Operatora Usługi Kluczowej dla cyberbezpieczeństwa Polski.

Wykorzystaj 30 dniowy okres próbny w nazwa.pl i sprawdź możliwości cloudhostingu.