Zamknij

Ciąża plus. Przed wyborami PiS proponuje darmowe leki dla kobiet

16.09.2019 08:10
Ciąża plus. Nowe propozycje PiS na wybory dla kobiet w ciąży? Darmowe leki
fot. wavebreakmedia/Shutterstock (ilustracyjne)

Około 10 mln złotych – tyle będzie kosztować w tym roku projekt bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży. To jedna z propozycji PiS przed wyborami parlamentarnymi. Ponadto ma zostać zwiększona dawka żywieniowa dla kobiet oczekujących na poród w szpitalach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podała „Gazeta Wyborcza”, na niecały miesiąc przed wyborami parlamentarnymi partia rządząca zapowiedziała cały pakiet wsparcia dla kobiet w ciąży. 

Darmowe leki dla kobiet w ciąży

PiS w swoim najnowszym programie zapowiedział wprowadzenie wszystkich bezpłatnych leków dla Polek oczekujących potomstwa.

To nowy program Prawa i Sprawiedliwości, którego celem jest pomoc kobietom oczekującym na potomstwo. Dzięki temu przyszli rodzice nie będą się obawiać, że podczas całego okresu ciąży nie będzie ich stać na konieczne lekarstwa” – napisała w programie partia rządząca.

Zobacz także

Według projektu zmian opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia kobiety w ciąży otrzymają bezpłatne leki (oznaczone jako typ C) na podstawie recepty. Refundacji nie będą podlegać leki sprowadzane z zagranicy. 

Rocznie programem ma być objętych około 380 tys. kobiet w ciąży. 

Recepty na bezpłatne leki mają wypisywać lekarze ginekolodzy, mający kontakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Podobne uprawnienia będą mieli lekarze podstawowej opieki zdrowotnej oraz innych specjalizacji — na przykład diabetologii (specjalista do spraw cukrzycy) czy hipertensjologii (specjalista od nadciśnienia tętniczego).

Dziennik podkreślił, że na liście darmowych leków znajdą się tylko te ratujące życie i zdrowie. Refundacja nie obejmie witamin, kwasu foliowego czy suplementów diety.

Ile to wszystko będzie kosztować? Według projektu resortu zdrowia w tym roku 10 mln złotych, w przyszłym - 22 mln zł, w 2021 roku – już 24 mln zł. 

Zobacz także

Lepsze żywienie w szpitalach

To nie koniec propozycji dotyczących kobiet w ciąży. Podczas pobytu w szpitalach Polki spodziewające się dziecka mają otrzymywać lepsze wyżywienie. 

Po wejściu w życie zmian na oddziałach ginekologii, położnictwa, patologii kobiety w ciąży będą miały podniesioną dzienną stawkę żywieniową. Dodatkowo będą mogły skorzystać z pomocy dietetyka. 

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK) obecnie średnia dawka żywieniowa w szpitalu kosztuje 14 złotych. Z kolei dane rządowe pokazują, że przed i po urodzeniu dziecka kobieta przebywa w szpitalu przeciętnie sześć dni. 

Program zwiększenia jakości posiłków jest pilotażowy, ma trwać dwa lata i przez ten czas kosztować około 50 mln zł. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza