Zamknij

Christine Lagarde zostanie nową szefową Europejskiego Banku Centralnego

03.07.2019 11:51
Christine Lagarde zostanie nową szefową Europejskiego Banku Centralnego (EBC)
fot. PAP/EPA/ERIK S. LESSER

Christine Lagarde zostanie nową szefową Europejskiego Banku Centralnego. Francuska zrezygnuje ze stanowiska dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Christine Lagarde, która będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku, napisała też na Twitterze, że jest "bardzo zaszczycona" wyborem na szefową Europejskiego Banku Centralnego.

Zajmuje się on emisją wspólnej waluty Unii Europejskiej – euro - oraz ochronę jego siły nabywczej, a tym samym utrzymanie stabilności cen w strefie euro.

Zobacz także

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział podczas konferencji prasowej, po trzech dniach negocjacji w sprawie obsadzenia najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej, że jest "absolutnie pewien", iż Lagarde będzie niezależną szefową EBC.

Christine Lagarde, ze swym międzynarodowym doświadczeniem i pozycją dyrektora zarządzającego MFW, będzie doskonałym szefem EBC

Donald Tusk

Kandydaturę Christine Lagarde zaproponował prezydent Francji Emmanuel Macron, zyskała ona poparcie kanclerz Niemiec, Angeli Merkel i liderów pozostałych państw unijnych podczas trzydniowego szczytu liderów państw unijnych, jaki zakończył się we wtorek w Brukseli.

Jak prognozuje Reuters, zatwierdzenie tej nominacji będzie w zasadzie formalnością, choć może długo potrwać. Poprzednikiem Lagarde na stanowisku szefa EBC był włoski ekonomista, profesor ekonomii – Mario Draghi. Objął on to stanowisko w 2011 r.

Zobacz także

Kandydaturę Francuski muszą zaakceptować państwa unijne, Parlament Europejski oraz rada prezesów EBC.

Obowiązki szefowej MFW, Christine Lagarde przejmie jej dotychczasowy zastępca, Dawid Lipton - zdecydował we wtorek zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

W komunikacie wskazano, że Lipton będzie pełnić obowiązki dyrektora MFW w okresie, gdy toczyć się będzie procedura nominacji Lagarde na stanowiska szefowej Europejskiego Banku Centralnego. Nie podano jednak, czy fundusz zamierza rozpisać konkurs na to stanowisko - pisze w komentarzu Reuters.

Zobacz także

Kim jest Chrstine Lagarde?

Urodziła się 1956 roku w Paryżu. Jest absolwentką m.in. prawa na Université Paris-Nanterre. Pełniła funkcję ministra w kilku gabinetach francuskich premierów.

Była ministrem delegowanym ds. handlu zagranicznego w rządzie Dominique’a de Villepina (2005-2007), potem ministrem rolnictwa (2007) i ministrem finansów (2007-2011) w rządzie François'a Fillona.

Lagarde stanęła na czele Międzynarodowego Funduszu Walutowego w połowie 2011 roku po dymisji w atmosferze skandalu Dominique'a Strauss-Kahna. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP