Zamknij

Unikalny różowy diament trafi na aukcje; może osiągnąć cenę 50 mln dolarów

Olga Papiernik
26.09.2018 10:45
różowy diament
fot. AFP/East News

Wyjątkowy różowy diament najwyższej klasy, ważący niemal 19 karatów, będzie 13 listopada przedmiotem aukcji w genewskim oddziale Christie's - podał we wtorek ten dom aukcyjny. Przed aukcją Pink Legacy zostanie pokazany w Hongkongu, Londynie i Nowym Jorku.

Różowe Dziedzictwo (Pink Legacy) w Genewie może osiągnąć cenę od 30 do 50 mln dolarów. Diament ten należy do najwyżej cenionych diamentów kolorowych. Waży 18,96 karatów i jest największym intensywnie różowym diamentem kiedykolwiek sprzedawanym przez dom Christie's na aukcji.

Równie ważne jest także pochodzenie kamienia, który należał do kolekcji Oppenheimerów - rodziny, dzięki której słynny koncern De Beers, założony przez Cecila Rhodesa w Afryce Południowej, stał się potentatem na rynku.

Zdaniem szefa działu jubilerskiego domu Christie'a Rahula Kadakii, - proweniencja Różowego Dziedzictwa bez wątpienia wyniesie ten kamień do klasy samej w sobie jako jeden z najwspanialszych diamentów na świecie.

Kadakia wyjaśnił, że znalezienie diamentu tej wielkości o tak tak intensywnej barwie jest "mało realne", ponieważ mocne wybarwienie miewają małe kamienie poniżej jednego karata, a ten ma niemal 19 i jest - jak najbardziej różowy.  To wprost nie do uwierzenia - dodał.

Diamenty takiej jakości stanowią mniej niż dwa procent całego wydobycia kamieni nadających się na klejnoty. To kamień w klasyfikacji gemmologicznej typu IIa, czyli chemicznie najczystszych, często o wyjątkowej przejrzystości i blasku. Różowe Dziedzictwo ma tzw. szmaragdowy szlif, stosowany w przypadku najczystszych i najcenniejszych kamieni. Właśnie ten szlif z uwagi na dużą powierzchnię płaską idealnie wydobywa i podkreśla przejrzystość diamentu.

Różowa Gwiazda - największy różowy diament na świecie

Aukcje różowych diamentów mają sensacyjny posmak, gdyż oferowane na nich kamienie osiągają rekordowe ceny. Różowa Gwiazda (Pink Star) o masie 59,6 karata w kwietniu zeszłego roku osiągnęła cenę 71,2 mln USD. Jest ona największym różowym diamentem na świecie.

Na aukcjach oferowano zaledwie cztery intensywnie różowe diamenty o masie powyżej 10 karatów. Cenowy rekord w przeliczeniu na jeden karat padł w zeszłym roku w listopadzie w Hongkongu, kiedy Christie's w trzy minuty sprzedał za 32 480 500 dolarów Różową Obietnicę (The Pink Promise) otoczoną w pierścionku małymi diamencikami i ważącą niecałe 15 karatów .

PAP/OP