Zamknij

Chorwacja chce przystąpić do strefy euro

09.07.2019 11:09
Chorwacja chce przystąpić do strefy euro
fot. Napoleonka/Shutterstock (ilustracyjne)

Chorwacja złożyła formalny wniosek o przyjęcie do europejskiego mechanizmu stabilizacji walutowej (ERM II). W ten sposób najmłodszy członek Unii Europejskiej trafił do dwuletniej "poczekalni" przed przystąpieniem do strefy euro.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

- Zobowiązania zawarte we wniosku Chorwacji zostały z zadowoleniem przyjęte przez ministrów finansów strefy euro na poniedziałkowym spotkaniu - poinformował przewodniczący eurogrupy, szef portugalskiego resortu finansów Mario Centeno.

Reuters podał, że władze w Zagrzebie zobowiązały się m.in. do przygotowania przejęcia nadzoru bankowego przez Europejski Bank Centralny, do wprowadzenia reform w zakresie reguł walki z praniem brudnych pieniędzy oraz do zwiększenia skuteczności i obniżenia kosztów administracji publicznej.

Zobacz także

W czerwcu przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zapowiadał, że KE poprze starania Chorwacji o wejście do mechanizmu ERM II.

- Sądzę, że Chorwacja jest gotowa na ERM II - mówił, wskazując na wysokie tempo wzrostu gospodarczego i szybko malejące zadłużenie tego kraju.

Chorwacja ma nadzieję wejść do ERM II w przyszłym roku. Jeśli tak się stanie, będzie mogła przyjąć euro najwcześniej w 2023 roku.

Zobacz także

Wymogi, jakie powinny spełniać państwa przed wejściem do strefy euro, to tzw. kryteria konwergencji dotyczące inflacji, deficytu budżetowego, długu publicznego, stóp procentowych oraz wahań kursu waluty krajowej wobec euro.

Obecnie wspólna unijna waluta obowiązuje w 19 krajach UE: Austrii, Belgii, Cyprze, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Grecji, Irlandii, Włoch, Łotwie, Litwie, Luksemburgu, Malcie, Holandii, Portugalii, Słowacji, Słowenii i Hiszpanii.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP