Zamknij

Chomikuj.pl pod lupą organizacji broniącej praw autorskich

25.06.2019 07:20
Chomikuj.pl pod lupą organizacji broniącej praw autorskich RIAA
fot. fizkes/Shutterstock (ilustracyjne)

Zrzeszająca amerykańskich wydawców muzyki RIAA zamierza prześwietlić treść serwisu Chomikuj.pl. Przygotowywany jest pozew sądowy za udostępnianie pirackich kopii, które znalazły się w portalu. Jego właściciele podkreślają, że zablokowano już dostęp do dzieł artystów reprezentowanych przez RIAA.  

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Chomikuj.pl, istniejący od 2006 roku serwis internetowy pozwalający na wymianę plików, przez lata był posądzany o udostępnianie nielegalnych treści i łamanie praw autorskich.

Według portalu TorrentFreak o sprawdzenie treści Chomikuj.pl wystąpiło Zrzeszenie Amerykańskich Wydawców Muzyki (Recording Industry Association of America, RIAA). To jedna z największych organizacji reprezentujących twórców, której członkowie mają odpowiadać za 85 proc. wszystkich legalnych nagrań w USA.

Zobacz także

RIAA wystosowała za oceanem wezwanie sądowe do firmy Cloudflare, na której serwerach znajduje się serwis Chomikuj.pl. Dzięki temu amerykańska organizacja chce się dowiedzieć o danych platformy oraz historii rozliczeń dokonywanych pomiędzy Chomikuj.pl a Cloudflare.

Wezwanie sądowe mają być tylko wstępem do rozpoczęcia sprawy o roszczenia względem właścicieli portalu Chomikuj.pl za udostępnianie nielegalnych kopii artystów reprezentowanych przez RIAA. Od trzech lat Chomikuj.pl należy do firmy Kelo Corporation, oficjalnie zarejestrowanej na Belize.

Od wymienionej amerykańskiej organizacji nie otrzymaliśmy ani pozwu, ani żądania odszkodowania” – napisał serwis w komunikacie dla Wirtualnemedia.pl.

Zobacz także

„Chcemy zaznaczyć, że otrzymaliśmy żądanie dotyczące usunięcia plików, na które powołuje się RIAA, i zareagowaliśmy na nie niezwłocznie, uniemożliwiając do nich dostęp” – zapewnił portal.

Jak podał „Puls Biznesu”, najwięcej żądań o usunięcie plików z Chomikuj.pl było w latach 2015-2016, gdy w niektórych miesiącach posiadacze praw autorskich zgłaszali do usunięcia 1 mln linków.

Jednak aktywność i kontraktywność piracka nie wygasają. Tylko w czerwcu zgłoszono do usunięcia ponad 39 tys. adresów. Na początku tego roku Chomikuj.pl miał ok. 3,5 mln odwiedzających. Dla porównania – 5 lat wcześniej było dwa razy więcej.

Zobacz także

RadioZET.pl/Puls Biznesu/Wirtualnemedia.pl