Zamknij

Chleb i marihuana? Nowe pieczywo trafi do sprzedaży

13.11.2019 12:10
Chleb z marihuaną? Nowe pieczywo trafi do sprzedaży w Belgii
fot. elisabethdbrs/Instagram

Pod koniec listopada w Brukseli i dwóch innych belgijskich miastach w supermarketach sieci Carrefour pojawi się chleb upieczony z nasion, z których można produkować marihuanę. Piecze go piekarz żydowskiego pochodzenia, który do produkcji używa nasion konopi indyjskich.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal The Times of Israel, piekarz żydowskiego pochodzenia uruchomił pierwszą w Europie linię produkcyjną chleba z marihuaną. 

Charly Lowy, właściciel piekarni, ujawnił, że nowy chleb w 15 procentach składa się z ciasta konopnego zrobionego z nasion konopi indyjskich. Zawiera ono jednak niskie stężenie THC – środka psychoaktywnego, który znajduje się w liściach roślin konopnych. Z kolei z tych ostatnich powstaje m.in. marihuana. 

Zobacz także

Zawartość THC w chlebie konopnym nie narusza belgijskich przepisów, dlatego można go wprowadzić do sprzedaży. Pod koniec listopada będzie można go kupić w supermarketach Carrefour w Brukseli oraz dwóch innych belgijskich miastach.

Według Lowy'ego cannabread – bo tak nazywa się chleb konopny – zapewnił, że jest on certyfikowany ekologicznie oraz zawiera minerały, witaminę E, Omega 3 i 6, błonnik, karoten i magnez.

– Ten chleb jest przeznaczony przede wszystkim dla ludzi, którzy po prostu kochają chleb i różne jego rodzaje – powiedział Lowy cytowany przez Żydowską Agencję Telegraficzną (JTA).     

Zobacz także

Ponieważ chleb ma zapach podobny do marihuany, w ubiegłym roku urzędnicy belgijskiej Federalnej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności i Łańcucha Żywnościowego zarekwirowała cały zapas chleba konopnego w piekarniach Lowy'ego. Zarzucali mu wówczas, że nie ma certyfikatów poświadczających, że chleb z domieszką ciasta konopnego nie wywołuje odurzenie.

The Times of Israel przypomniał, że chleb od żydowskiego piekarza to nie pierwsza próba wypuszczenia na rynek pieczywa z konopiami. Wcześniej takie próby na mniejszą skalę podejmowano w Holandii.

W krajach, gdzie obowiązują liberalne przepisy dotyczące posiadania marihuany, sprzedawana jest cała gama produktów pochodnych np. słodycze, ciasta czy herbaty z zawartością THC.   

Zobacz także

RadioZET.pl/The Times of Israel